wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Psi bohaterowie pod opieką specjalistów weterynarii
Kliknij, aby powiększyć
Dr Maciej Grzegory z Uniwersytetu Przyrodniczego podczas badania psa ratowniczego Sudeckiej Grupy GOPR Grzegorz Rajter / UM Wrocław
Dr Maciej Grzegory z Uniwersytetu Przyrodniczego podczas badania psa ratowniczego Sudeckiej Grupy GOPR

Psy ratownicze szkolone do poszukiwań ludzi będą leczone przez specjalistów z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego.

Reklama

Petarda, Sven, Tito i kilkadziesiąt innych psów ratowniczych pracuje (lub pracowało) w GOPR, WOPR, jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej na całym Dolnym Śląsku. Przez kolejne dwa lata będą pod opieką najwyższej klasy specjalistów z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W czwartek (24 października) podpisano porozumienie dotyczące bezpłatnej opieki między służbami oraz Fundacją na Rzecz Psów Pracujących „Psi Ratownicy” a władzami uczelni.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Badania psa ratowniczego GOPR, z prawej dr Maciej Grzegory Grzegorz Rajter / UM Wrocław
Badania psa ratowniczego GOPR, z prawej dr Maciej Grzegory

– To psi bohaterowie – mówi prof. Krzysztof Kubiak, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, lekarz weterynarii z wieloletnim doświadczeniem. – Gwarantujemy im najlepszych lekarzy i światowej klasy sprzęt diagnostyczny oraz doskonale wyposażone pracownie lekarskie.

Opieką objęte zostaną psy aktywne oraz zwierzęta, które już nie biorą udziału w akcjach ratunkowych. Umowa obejmuje badania profilaktyczne i leczenie, została zawarta na dwa lata.

Mała Petarda o wielkim sercu

Petarda, 6,5-latka rasy Patterdale terrier, jest ruchliwa, bystra, chętna do zabawy i pieszczot. – To najmniejszy pies ratowniczy w Polsce. Wśliźnie się w każdą szczelinę – mówi o Petardzie Magdalena Szewczyk-Dzido, ratownik w Grupie Poszukiwawczo - Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

W służbach ratunkowych (GOPR, WOPR, OSP) na Dolnym Śląsku pracuje ponad dwadzieścia psów wyszkolonych do poszukiwania ludzi. W całej Polsce jest ich około 140.

Magdalena Szewczyk-Dzido: – To psy prywatne. Na własny koszt je utrzymujemy, szkolimy i leczymy. Dlatego umowa o bezpłatnej opiece medycznej nad psami jest wartościowa, bo koszty leczenia zwierząt bywają duże.

Psy ratownicze narażone bywają na urazy związane z treningami i udziałem w akcjach poszukiwawczych. – To urazy kończyn, bo czasem psy skaczą z dużych wysokości oraz biegają po niestabilnym podłożu. Zdarzają się również uszkodzenia kręgosłupa, uszkodzenia nóg, ponieważ akcje prowadzone są na przykład, na gruzowiskach, gdzie są ostre elementy, rozbite szkło, druty – wylicza jeden z ratowników.

Psy ratownicze wyszkolone do poszukiwania ludzi oraz do poszukiwania narkotyków są narażone na stres, a to z kolei może wywoływać choroby żołądka, refluks, choroby wrzodowe.
dr Maciej Grzegory, Katedra Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl