W przedsięwzięcie zaangażowani są studenci Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Nowa aplikacja mobilna to twórcze rozwinięcie rozwiązania “Znajdź swoją trasę”. W nowym projekcie powiększony będzie zestaw proponowanych wycieczek z wykorzystaniem infrastruktury Wrocławia: ścieżek i parków, oraz dodane wyprawy piesze.
Pojawią się dodatkowe funkcje:
- możliwość zbierania punktów (grywalizacja),
- informacja, ile średnio kalorii pozwoli spalić podróż;
- informacja, ile wody powinno się podczas niej wypić.
Muzyczne spacery po parkach
Najważniejsze: Do każdej wycieczki dopasowana zostanie playlista ze ścieżką dźwiękową, pozwalająca dopasować rytm kroków do prędkości.
Realizatorzy zadania zapowiadają: – Planujemy wykorzystanie przestrzeni publicznych w pobliżu tras do ustawienia stanowisk, na których będziemy rozpowszechniać aplikację poprzez ulotki z kodami QR i programami przykładowych wycieczek. Oraz edukować nt. profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, przeprowadzać sesje muzykoterapii w krótkich cyklach z wykorzystaniem muzyki ze sprzętu nagłaśniającego oraz gry na instrumentach na żywo m.in. skrzypcach.

Poza tym możliwe będą pomiary ciśnienia tętniczego zainteresowanych przed, po i w trakcie sesji. Oprócz edukacji o prawidłowej technice pomiarów organizatorzy odpowiedzą na pytania odbiorców dot. profilaktyki np. nadciśnienia tętniczego.
W założeniach inicjatorów jest także bezpośrednie badanie w warunkach kontrolowanych ciągłego wpływu muzyki na wahania ciśnienia tętniczego. Wykorzystane zostaną odpowiednio skonfigurowane inteligentne ciśnieniomierze, które pozwolą na analizę pożądanych parametrów.
Zespół obejmie specjalistów z każdej niezbędnej do jego realizacji dziedziny:
- członkowie Strategicznego Koła Naukowego Solvro zajmą się zapleczem technologicznym w postaci utworzenia aplikacji i strony internetowej oraz zarządzaniem stroną internetową;
- studenci Uniwersytetu Medycznego (SKN Chorób Serca oraz SKN przy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu) wniosą swój wkład merytoryczny w kwestii przygotowania materiałów i przeprowadzenia akcji edukacyjnych, tworzenia treści na strony internetowe, projektowania ulotek oraz opracowania programów wycieczek;
- studentki Akademii Muzycznej wykorzystają swoją wiedzę do prowadzenia sesji muzykoterapii.
Nad techniczną częścią przedsięwzięcia będzie czuwał lider z Politechniki Wrocławskiej (Dawid Linek), nad pozostałą liderka z Uniwersytetu Medycznego (Julia Soczyńska).
Źródło: materiały prasowe