Wellbeing - co to właściwie jest?
W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego to „dobrostan”. Oznacza, że czujemy się dobrze, komfortowo, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, odczuwamy zadowolenie z życia. To też kompleksowe podejście do człowieka: dbanie o potrzeby i rozwój własny, jak i wspieranie w tym innych. Coraz częściej również sami pracodawcy wdrażają programy wellbeingowe, które mają pozytywny wpływ na życie swoich pracowników, poprawiając ich samopoczucie, odporność na stres, relacje społeczne i satysfakcję z życia.
Aplikacja „Wellbe”
To innowacyjne narzędzie, którego głównym celem jest wspieranie zdrowia psychicznego i fizycznego młodych osób. Powstaje w duchu trzech Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ:
-
Dobre zdrowie i jakość życia,
-
-
Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja.
Wśród funkcjonalności aplikacji znajdziemy m.in.:
- kalendarzyk menstruacyjny z opcją udostępnienia bliskiej osobie,
- listę zakupów zsynchronizowaną z zawartością kuchni, z priorytetem dla produktów z krótką datą ważności,
- planer posiłków z liczeniem makroskładników,
- śledzenie wydatków,
- bazę ćwiczeń, gotowe plany treningowe,
- afirmacje, krótkie medytacje i podcasty.
Kto ją tworzy?
Wszyscy członkowie zespołu projektowego są studentami Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW we Wrocławiu na kierunkach z obszaru nauk społecznych. Wspólnie działają w kole naukowym Enactus DSW University of Lower Silesia, które aktywnie wspiera rozwój przedsiębiorczości społecznej.
Aplikacja, nad którą pracujemy, ma pomagać m.in. w zdrowym przygotowaniu do ciąży oraz wspierać zrównoważony rozwój osobisty w harmonii z naturą. Studia na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW dostarczają nam cennego zaplecza merytorycznego, dzięki zaangażowaniu praktyków i środowisku, które sprzyja tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Dzięki wsparciu uczelni możemy działać z minimalnym ryzykiem, koncentrując się w pełni na rozwijaniu naszego startupu.
Szymon Urban, lider projektu
O Konkursie
Konkurs Enactus Poland National Competition to krajowe eliminacje na najlepszy projekt biznesowy. Zespoły z całej Polski stają do rywalizacji, aby wybrać ten który najlepiej wykorzystał umiejętności biznesowe i innowacyjność na rzecz zrównoważonego, pozytywnego wpływu na ludzi, planetę i dobrobyt. Efekty projektów oceniane są przez Jury składające się z czołowych przedstawicieli polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw pod kątem przedsiębiorczości, innowacyjności, wpływu społecznego i potencjału biznesowego. Najlepszy projekt będzie reprezentował Polskę podczas Międzynarodowego Finału Konkursu Enactus World Cup.
Źródło: Uniwersytet Dolnośląski DSW