Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Fundusz Aktywności Studenckiej to miejski program, którego celem jest finansowe wsparcie przedsiębiorczości i inicjatyw podejmowanych przez koła naukowe, które działają na wrocławskich uczelniach.
Kto może ubiegać się o dofinasowanie
O dofinansowanie działań w ramach FAST mogą ubiegać się koła naukowe oraz organizacje i grupy studenckie działające przy wrocławskich uczelniach i instytutach Państwowej Akademii Nauk.
Regulamin FAST nie wyklucza jednak współpracy między członkami różnych kół naukowych. Taki projekt w 2022 r. realizowały dwa koła naukowe z Uniwersytetu Przyrodniczego: Planowania Przestrzennego PUZZLE i Architektury Krajobrazu.
Do projektu można zaangażować również inne podmioty: instytucje, szkoły, a nawet firmy prywatne. W poprzedniej edycji wspominane koła naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego współpracowały z Zespołem Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Dawida we Wrocławiu, a Studenckie Koło Naukowe Muzykoterapii działające na Akademii Muzycznej zaangażowało podopiecznych z Dziennego Domu Pomocy „Na Ciepłej”.

Jaki rodzaj projektu ma szanse na dofinansowanie
Tematyka zgłaszanych projektów jest dowolna. Najważniejsze, aby związana była ona z profilem koła naukowego, grupy lub organizacji studenckiej. Więcej punktów przy ocenie wniosku mogą otrzymać projekty, które od początku do końca realizowane są w ramach FAST, czyli:
- wszystkie zaplanowane działania są niezależne i nie wpisują się w większe inicjatywy;
- wynikiem aktywności jest konkretny rezultat.
– Dodatkowo punktowane jest przygotowanie dla wrocławian otwartych warsztatów, pokazów lub innej aktywności – mówi Anna Gil.
Przy składaniu wniosku warto więc dokładnie opisać, która grupa wrocławian będzie angażowana i dlaczego akurat ona.
Zgłaszany projekt powinien zakończyć się najpóźniej 31 grudnia 2023 r.
Ważne elementy wniosku
Komisję FAST interesuje nie tylko pomysł, ale też sposób jego realizacji i rezultat końcowy.
– We wniosku warto szczegółowo opisać, jakie znaczenie dany projekt będzie miał dla wrocławian, a jakie dla zaangażowanego zespołu; jak wpłynie on na rozwój studentów i które kompetencje rozwinie – wyjaśnia Anna Gil.
Oceniając szanse na powodzenie projektu, komisja FAST przeanalizuje doświadczenie koła naukowego w prowadzeniu podobnych działań. Każda więc informacja o poprzedniej aktywności, osiągnięciach i nagrodach jest ważna.
Szczególną uwagę należy też zwrócić na plan wydatków.
W regulaminie FAST podano przykłady kategorii kosztów, które nie będą uznawane. Warto je dobrze przeanalizować, ponieważ brak przejrzystości kosztorysu może być powodem niższej oceny wniosku.
Przy wypełnianiu wniosku warto zadbać o to, aby podpisała się pod nim właściwa osoba upoważniona do reprezentowania uczelni. W treści wniosku powinno się też pojawić nazwisko pracownika uczelni współodpowiedzialnego za projekt.
Gdzie i do kiedy można składać wnioski
Wnioski o dofinansowanie należy składać do 23 marca 2023 r. do Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi, Rynek 13, II piętro lub za pośrednictwem platformy ePUAP opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Na wyniki konkursu należy poczekać do 4 maja.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ