Poniedziałkowe seminarium było już kolejnym wydarzeniem poruszającym tematykę rozwoju sztucznej inteligencji. Tym razem podczas spotkania skupiono się na perspektywie młodzieży w postrzeganiu AI, ich refleksje będą przydatne w pracy nad nową strategią Wrocławia oraz jego przyszłością. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie wrocławskich szkół średnich oraz studenci Coventry University Wrocław z różnych stron świata.

Okazja, by spytać młodych, co jest dla nich ważne
Jak powiedziała Marzena Horak, dyrektorka Biura Strategii Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia, to już trzecia okazja do tego, aby spytać młodych mieszkańców miasta o to, co jest dla nich ważne. Głównym tematem dyskusji i warsztatów była sztuczna inteligencja, która już teraz wzbudza wiele emocji.

Blisko 11 proc. młodzieży nie wie, czym jest AI
Na przełomie września i października Biuro Strategii Miasta przeprowadziło ankietę wśród młodych osób w wieku od 15 do 22 lat na temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na ich życie. Podczas poniedziałkowego spotkania przedstawiono jej wyniki. Okazało się, że według większości ankietowanych sztuczna inteligencja nie ma wpływu na ich życie (46,6 proc.) lub też nie bardzo wiedzą, czym ona jest (10,6 proc.).
Z kolei na pytanie, czy sztuczna inteligencja mogłaby zastąpić nauczyciela, 43,3 proc. osób odpowiedziało, że jak najbardziej. Jednak duża część młodzieży nie wyobraża sobie takiej sytuacji. Natomiast, gdy młodzi ludzie mieli wymienić dziedziny, w jakich we Wrocławiu AI może być przydatna, aż 67 proc. wskazało transport i infrastrukturę, 66 proc. bezpieczeństwo cyfrowe, natomiast około 60 proc. edukację i naukę. Pozostałe kategorie, jak przestrzeń, ochrona środowiska, pomoc społeczna czy bezpieczeństwo publiczne były rzadziej typowane.

Rozwój AI podpowiada, jak się kształcić
W trakcie spotkania prowadzono również specjalne warsztaty dla młodzieży, podczas których uczyła się ona wykorzystywania możliwości AI do rozwiązywania problemów, na przykładzie wykreowanych 4 postaci - potencjalnych mieszkańców Wrocławia w 2050 roku, żyjących w alternatywnych scenariuszach rozwoju miasta.

Z nowych technologii najczęściej korzysta młodzież
Według prof. Tomasza Kajdanowicza z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej, nowoczesne technologie, w tym sztuczna inteligencja, są znacznie lepiej znane młodym ludziom, bo oni częściej z nich korzystają niż osoby od nich starsze.

Ważne kwestie dotyczące technologii i człowieka
Jak powiedział Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, o sztucznej inteligencji rozmowy toczą się w mieście konsekwentnie już od 2019 roku, czyli od czasu, gdy to jeszcze nie było modne.

Seminarium „Sztuczna inteligencja dla rozwoju miast i obszarów metropolitalnych – perspektywa młodzieży” było częścią cyklu spotkań poświęconych rozwojowi sztucznej inteligencji, organizowanych przez Biuro Strategii Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia. Partnerami wydarzenia były: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Wrocławskie Centrum Akademickie, Biuro Współpracy z Zagranicą, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Dział Smart City Wydziału Promocji Miasta, Coventry University Wrocław oraz Politechnika Wrocławska. Partnerem merytorycznym była firma PwC.
