Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Elektrownia wodna przy mostach Pomorskich

Wybudowana została w latach 1921-1924 w miejscu dawnego młyna. Budynek zaprojektował Max Berg, we współpracy z Ludwigiem Moshamerem i Richardem Konwiarzem. Od 1993 roku figuruje w rejestrze zabytków. Nadal pełni także swoją pierwotną funkcję. Należy do spółki Tauron Ekoenergia.
Cafe Berg, ul. Podwale

Niewielka kawiarenka nad fosą. Przed wojną była tu pijalnia mleka. Na przełomie XX i XXI wieku różnego rodzaju sklepiki i punkty usługowe, z grami RPG i dorabianiem kluczy włącznie. W 2019 roku miasto wyremontowało budynek. Powstała w nim kawiarnia.
Trzy lata temu nasza kamera towarzyszyła jej otwarciu:
Dawna łaźnia przy ul. Curie-Skłodowskiej
Dziś mieszczą się tu pizzeria i biura, ale pierwotnie był to budynek łaźni miejskiej. Wiele spośród wybudowanych w okolicy kamienic czynszowych nie posiadało wówczas w mieszkaniach łazienek.

W 1912 roku władze miasta zadecydowały więc o wzniesieniu publicznej łaźni. Max Berg zaprojektował ją na planie litery „V”. W budynku zastosowano nowatorskie jak na ówczesne czasy rozwiązania: m.in. prefabrykaty, żelbet, konstrukcję szkieletową.
Kaplica na Cmentarzu Osobowickim

Wybudowana w latach 1920-1921 kaplica, jest jednym z pierwszych we Wrocławiu budynków z nurtu tzw. Neues Bauen – z płaskim dachem, oszczędnymi dekoracjami, jasną elewacją. Max Berg zaprojektował ją wspólnie z Albertem Kempterem. Kaplica służy do dziś.
Budynek szpitala przy Hoene-Wrońskiego

Główny gmach szpitala dziecięcego przy Schulgasse (obecna ul. Hoene-Wrońskiego) wybudowano w latach 1910-1911 według projektu Maksa Berga. Po wojnie znajdowały się tu kliniki Akademii Medycznej (ob. Uniwersytetu Medycznego). W 2015 roku budynek kupiła Politechnika Wrocławska. Po remoncie służy studentom Wydziału Matematycznego i Wydziału Medycznego.
Zobaczcie, co w maju 2023 o świeżo odremontowanym budynku mówił prof. Jerzy Ilkosz:
Ratusz przy moście Grunwaldzkim – czyli niezrealizowane projekty Berga
Max Berg fascynował się drapaczami chmur. Nie tylko projektował śmiałe wieżowce, ale zabiegał równocześnie o uregulowania prawne, które powstrzymałyby ich niekontrolowane, naruszające zasady urbanistyki i estetyki wznoszenie. W obu przypadkach zderzył się z urzędniczą ścianą.

Gdyby nie to… Wrocławski nowy ratusz stałby koło mostu Grunwaldzkiego. O tym i innych niezrealizowanych projektach dowiecie się więcej w Muzeum Architektury.
Wystawa „Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia” trwa do końca tygodnia.