Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Mieszkańcy postulują, aby park kieszonkowy powstał na działce o numerze 13/4, która znajduje się między ulicami Warszawską, Wiaduktową, Pionierów i da Vinci. Teren ten został już zabudowany od wschodu i zachodu. Rzecz w tym, aby taka zielona enklawa między budynkami pozostała.
Na tej działce mieszkańcy chcą zachowania zieleni

Nowy plan zagospodarowania na Brochowie
Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie się stanie. Sama decyzja radnych o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) zabezpiecza obecny stan. To, co powstanie po uchwaleniu planu, będzie musiało być zgodne z jego zapisami.
Dla tego fragmentu Brochowa powstaje plan zagospodarowania

Jak wyjaśniają miejscy urzędnicy, zdecydowana większość osiedla Brochów jest już objęta MPZP. Jednak tutaj, na blisko 34 hektarach zamkniętych ulicami Topolową, Cedrową, Wileńską, Węgierską, Centralną oraz linią kolejową 276 (kierunek na Kłodzko), dotąd nie powstał. A jest kilka spraw do uregulowania.
Zieleń - tak, wieżowce - nie
Petycja w sprawie zapewnienia funkcji rekreacyjno-parkowej w okolicy ulic Leonarda da Vinci i Wiaduktowej, na działce 13/4 AM-6, wpłynęła do urzędu w marcu.
Guz dodaje, że ważne jest również wytyczenie powiązań pieszo-rowerowych zieleni, która ma być przewidziana w tym planie, z położonym bardziej na południe parkiem Brochowskim.
Brochów leży Ci na sercu? Twórz nowy plan
Postęp prac nad planem można śledzić za pomocą linku https://geoportal.wroclaw.pl/mpzp/840. W najbliższych tygodniach rozpocznie się zbieranie wniosków do planu. Każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić swoje oczekiwania. Między innymi na podstawie tych wniosków zapadnie decyzja dotycząca dokładnego zakresu terenu, który będzie przeznaczony na zieleń, która w petycji z marca jest opisana jako park kieszonkowy.
Dalsze koleje miejscowego planu na Brochowie
Następnie planiści przystąpią do czynności projektowych. Potem sformułowana przez nich propozycja przejdzie etapy opiniowania oraz uzgadniania z innymi jednostkami, w tym z instytucjami rządowymi. Gdy te fazy się zakończą, mieszkańcy ponownie będą mieli wpływ na kształt tego MPZP.
Projekt planu zostanie bowiem poddany konsultacjom społecznym, podczas których także będzie można zgłaszać uwagi. Dopiero po rozpatrzeniu uwag projekt trafi do Rady Miejskiej, która zagłosuje nad jego uchwaleniem.