Mammografia może uratować życie
Mammografia to badanie piersi kobiet, które zaleca się wykonywać po 50. roku życia. Badanie może pomóc wykryć wczesne zmiany nowotworowe, co daje pacjentkom możliwość szybkiego leczenia. Badanie trwa ok. pięć minut i jest bezbolesne. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich.
Każdego roku raka piersi diagnozuje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, w Polsce jest to 19 tys. Oznacza to, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, dlatego tak istotne są systematyczne badania.
Mammobusy wyruszą w podróż po Dolnym Śląsku
W ramach „Programu profilaktyki raka piersi” mammobusy ruszą w trasę po Dolnym Śląsku. Na liście jest m.in. Wrocław. To dobra okazja, by zadbać o swoje zdrowie i zrobić badania kontrolne. Warto pamiętać, że w żadnym stopniu nie odbiegają one jakością i standardem od tych wykonywanych w placówce medycznej.
Kto może skorzystać z darmowych badań?
Program profilaktyki raka piersi adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
- nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
- otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.
Gdzie i kiedy mammobusy będą we Wrocławiu?
- 26-27 lipca – ul. Długa 37/47 w godz. 09:00-16:00
- 27-29 lipca – ul. Bardzka 1a w godz. 09:00-16:00
- 28, 31 lipca – ul. Legnicka 62 w godz. 09:00-16:00
Badania są darmowe, a profilaktyczną akcję organizuje Narodowy Fundusz Zdrowia – Dolnośląski Oddział Wojewódzki we Wrocławiu.
Mammobusy w innych powiatach – harmonogram.