Cisza wyborcza zacznie się w piątek, 7 czerwca, o północy i będzie obowiązywać do niedzieli, 9 czerwca, do godz. 21:00. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli:
- zwoływać zgromadzeń (wieców, marszów, pochodów);
- rozdawać ulotek wyborczych;
- jeździć po mieście samochodem (lub samochodem z przyczepą) oklejonymi plakatami wyborczymi. Natomiast taki pojazd może stać w miejscu i nie trzeba z niego usuwać materiałów promujących poszczególnych kandydatów;
- prowadzić kampanii z wykorzystaniem internetu (w tym mediów społecznościowych);
- publikować i prezentować jakichkolwiek materiałów promujących kandydatów w siedzibach komisji wyborczych. Dotyczy to wszystkich elementów, nawet symboli i barw sugerujących sympatię wobec poszczególnych kandydatów i ugrupowań startujących w wyborach.
Niedozwolone jest również publikowanie sondaży wyborczych. Chociaż przez siedzibami obwodowych komisji wyborczych pojawią się pracownicy firm sondażowych i będą pytać uczestników głosowania o ich preferencje.
Tak można agitować: Idź na wybory
Natomiast w sobotę i w niedzielę można apelować o udział w wyborach (albo o ich bojkot). Dopuszczalne jest również informowanie o frekwencji w dniu głosowania - komunikaty z tą informacją przygotowuje Państwowa Komisja Wyborcza.
Na przedwyborczą sobotę i wyborczą niedzielę nie trzeba usuwać banerów, plakatów i afiszy wyborczych. Lecz nie powinno się naklejać nowych materiałów promocyjnych.
Kara za propagandę wyborczą
Przypadki złamania ciszy wyborczej należy zgłaszać policji oraz prokuraturze. Za naruszenie przepisów grożą wysokie kary finansowe. Sąd - biorąc pod uwagę skalę naruszenia zakazu agitacji - może nałożyć karę nawet w wysokości miliona złotych.