wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej w jesiennych barwach wygląda zjawiskowo. Zobaczcie zdjęcia

Cmentarz Żydowski przy Ślężnej w jesiennych barwach wygląda zjawiskowo. Zobaczcie zdjęcia z niezwykłej nekropolii

Magdalena Pasiewicz,

Edytuj w ACMS
Kliknij, aby powiększyć
Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej Magdalena Pasiewicz
Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej

Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej to obecnie Muzeum Sztuki Cmentarnej, które odwiedzać można także jesienią i zimą. To niezwykłe miejsce na mapie Wrocławia. Zwłaszcza teraz jest pełne uroku. Zobacz galerię jesiennych zdjęć z nekropolii.

Reklama

Wybielone mury cmentarza ciągną się wzdłuż ulicy Ślężnej, w najmniejszym stopniu nie zdradzając tego, co się za nimi kryje. Nie widać też żadnej bramy. Aby dostać się do środka trzeba skręcić z głównej drogi w Zaułek Ferdynanda Lassalla. Znajduje się tam niewielki parking i kasa biletowa. Tam kupujemy bilet do innego świata, w podróż z Charonem przez Styks. 

Stele, macewy i potężne grobowce z kamienia

Tuż za bramą wejściową pierwsze kroki stają się wolniejsze. Zastygają. Chwilę potrzeba na to, aby zaparty wdech się wyregulował. Gęsto ustawione kamienne stele, macewy i ciągnące się wzdłuż płotu okazałe grobowce, oplątane w kolorową jesienną roślinność powodują szok. 

Wyznaczonymi ścieżkami iść można w każdą stronę. Warto zaplanować na ten spacer więcej czasu. Nie jest to wprawdzie największy wrocławski cmentarz, ale ma tyle detali, struktur, symboli religijnych i świeckich oraz nieznanego charakteru, że postoje w zadumie zmieszanej z zachwytem są po prostu gwarantowane. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej Magdalena Pasiewicz
Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej

Pomniki Breslauerów

Piaskowiec, granit, elementy z marmuru układają się w piękne kompozycje, wręcz architektoniczne dzieła sztuki, nie tylko na tych większych grobowcach, gdzie widać wpływy architektury niemal wszystkich okresów: od starożytności przez średniowiecze i secesję, aż do modernizmu. Niezwykła precyzja detalu wykutego w kamieniu uwagę ściąga także na te mniejsze nagrobki - z bliska obejrzeć i dotknąć można wykutych róż, piór, czy innych trójwymiarowych form zachowanych w doskonałym stanie. Niektóre nie przetrwały próby czasu, ale pozostają wyeksponowane - kawałki zebrane są w jedno, widoczne miejsce. 

Jeśli kogoś dziwiłoby to, że cmentarz jest muzeum, to po zobaczeniu z bliska tego kunsztu kamieniarskiego, wszystko stanie się jasne. 

Wielu znamienitych mieszkańców Breslau po śmierci spoczęło właśnie w tym miejscu. Pochowani są tu wybitni naukowcy, artyści, lekarze, czy finansiści. Czy to, jak żyli, można odnaleźć w pomnikach znajdujących się na cmentarzu?

Muzeum Sztuki Cmentarnej na jesień

Stary Cmentarz Żydowski czyli Muzeum Sztuki Cmentarnej jest częścią Muzeum Miejskiego Wrocławia – Muzeum Sztuki Cmentarnej. 

Od kwietnia do października Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej 37/39 jest czynny codziennie w godz. 9:00-18:00, a od listopada do marca od 9:00 do 16:00.

Bilety wstępu:

  • normalny – 15 zł
  • ulgowy – 10 zł
  • rodzinny – 30 zł

Bilet rodzinny przysługuje grupie liczącej do dwóch osób dorosłych mających pod opieką od jednego do pięciorga niepełnoletnich.

Stary Cmentarz Żydowski przy Ślężnej jest jednym z dwóch cmentarzy we Wrocławiu dla wyznawców judaizmu. Na cmentarzu przy ul. Lotniczej przedwojenna część nekropolii została mocno zdewastowana.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl