Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu nie ograniczają się do klasyki, kryminałów, powieści obyczajowych oraz lektur. Co możesz znaleźć w rozsianych po całym mieście filiach tej instytucji, a niekoniecznie o tym wiesz?
Książki kucharskie i kulinarne
Wśród książek kucharskich i kulinarnych, które można wypożyczać na tych samych zasadach jak np. szkolne lektury, znajdziesz nawet te, na które ze względu na cenę większość z nas nie może sobie pozwolić, takie jak np. nowość, „Italia na talerzu” – przepięknie wydana i bogato ilustrowana encyklopedia kuchni włoskiej.
Jest także stara, dobra „Kuchnia Polska” oraz wiele innych książek, w tym te bardzo popularne, np. kolejne części „Jadłonomii” Marty Dymek albo pozycje dotyczące różnych diet (wegańskiej i każdej innej).
Gry planszowe i… sprzęt sportowy
W kilkunastu filiach MBP można znaleźć gry planszowe dla dzieci i dorosłych.
Na przykład w Mediatece przy pl. Teatralnym są znane (i drogie) planszówki, takie jak „Nemesis” (blef, zdrada, walka plus nieuchwytne zagrożenie) albo „Warhammer Chaos w Starym Świecie” (bogowie Chaosu walczą o władzę).
– W naszej kolekcji są także gry, których nie da się już kupić, np. Świat Dysku – Ankh-Morpork – mówi Martyna Gontarz, kierowniczka Mediateki.

Z kolei w filii na Jagodnie (ul. Grapowa) poza planszówkami można także wypożyczyć sprzęt do gier plenerowych.
– Poza bardzo dużą kolekcją gier planszowych i karcianych, mamy także sprzęt do grania na zewnątrz. Czytelnicy mogą nieodpłatnie wypożyczyć na tydzień np. zestaw do gry w bule, grę „Krokiet” (nie mylić z krykietem), paletki do tenisa stołowego, rakietki dziecięce i moje ulubione: drewniane, skandynawskie gry zręcznościowe „Molkky” i „Kubb” – mówi Joanna Szczygłowska z biblioteki na Jagodnie.
Mapy, przewodniki i nie tylko
Wybierasz się w Karkonosze? Wpadnij do działu turystycznego filii przy Szewskiej po mapę i przewodnik. Twój kierunek to Chile, Gwatemala albo Wyspy Owcze? Z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Szukasz czegoś, co powstało z myślą o wspinaczach, kajakarzach, rowerzystach, rodzicach z małymi dziećmi? Spokojnie: z tym także nie ma problemu.
– Staramy się, żeby w naszych zbiorach turystycznych znalazło się wszystko, co ciekawe i wartościowe. To jedyna taka kolekcja w Polsce – podkreśla Marzena Karwowska, kierowniczka placówki.
Poza mapami i przewodnikami można znaleźć tam także książki dotyczące kuchni różnych krajów (np. słynny „Chamski ryż” Moniki Mądrej-Pawlak i Jana Pawlaka o przysmakach południowo-wschodniej Azji), filmy dokumentalne o wszystkich stronach świata i najróżniejsze rozmówki, także te, które dotyczą języków dla nas egzotycznych.
Materiały do nauki języków obcych i książki obcojęzyczne
W wielu bibliotekach można znaleźć najróżniejsze materiały do nauki języków obcych (w tym fiszki oraz multimedialne kursy językowe z interaktywnymi ćwiczeniami, grami i filmami), a także książki obcojęzyczne.
Dominuje oczywiście angielski, ale są też inne języki, np. czeski, włoski, japoński, rumuński czy norweski, a w bibliotece na Sołtysowicach lada dzień pojawi się kilkanaście książek dla dzieci w języku… mandaryńskim.
W filii na Dworcu Głównym jest bardzo duża (i wciąż rosnąca) kolekcja książek ukraińskich.
– Mamy propozycje dla każdej grupy wiekowej: dzieci, młodzieży, dorosłych. Nie zawsze można znaleźć to, czego się szuka od ręki, bo choć książek jest dużo, są w ciągłym ruchu – mówi kierowniczka Daria Waszczuk.
Komiksy dla dorosłych, powieści graficzne i manga
Jeśli chodzi o komiksy, w miejskich bibliotekach można znaleźć nie tylko „Szkołę latania” z Kajkiem i Kokoszem, ale także propozycje dla dorosłych.
– Mamy komiksy historyczne, obyczajowe, kryminalne i wiele innych, np. popularno-naukowe, takie jak graficzna wersja książki „Sapiens”, słynnego przeboju Yuwala Noaha Harariego – wylicza Urszula Szyc z filli przy ul. Reja.
Z kolei w bibliotece przy Piłsudskiego jest manga. Aż 3 tysiące pozycji! Znajdziesz ją także w Mediatece.

Muzyka, filmy, a nawet zapisy spektakli i koncertów
W niektórych bibliotekach poza książkami (w tym w wersji do słuchania) można wypożyczać filmy dla dzieci i dorosłych (od bajek i komedii romantycznych po mroczne horrory i filmy dokumentalne, także w formatach 3D i 4K). Znaleźć można nawet zapisy spektakli (np. przy ul. Reja) oraz koncertów, nie tylko symfonicznych.
Warto pamiętać, że nie w każdej filii jest to, o czym mowa wyżej, dlatego warto korzystać z przygotowanej przez MBP wyszukiwarki z mapą, która podpowie, gdzie wybrać się po przewodnik, gdzie po komiks, a gdzie po kule do gry w bule.