wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Częściowe zaćmienie Słońca we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
Słońce, Księżyc i Ziemia ustawione w jednej linii - to właśnie w takiej sytuacji dochodzi do zaćmienia Słońca Grafika ilustracyjna Shuterstock
Słońce, Księżyc i Ziemia ustawione w jednej linii - to właśnie w takiej sytuacji dochodzi do zaćmienia Słońca

Już w najbliższą sobotę (29 marca) będziemy mogli oglądać częściowe zaćmienie Słońca. Jak je podziwiać, żeby bezpowrotnie nie uszkodzić wzroku? Czego absolutnie nie robić? I dlaczego warto się wybrać na oglądanie zaćmienia do Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego? Zobaczcie, timelapse z zaćmienia Słońca!

Reklama

Zobaczcie, krótki timelapse z zaćmienia Słońca autorstwa Janusza Krzeszowskiego.

Do zaćmienia Słońca dochodzi wówczas, gdy między nim a Ziemią znajdzie się Księżyc.

Choć nasz naturalny satelita jest 400 razy mniejszy od Słońca, jest również od niego około 400 razy bliżej, a to oznacza, że może przesłonić tarczę słoneczną. Gdy przesłania ją w 100 proc., mówimy o zaćmieniu całkowitym, a gdy w mniejszym – o częściowym. W najbliższą sobotę zobaczymy właśnie zaćmienie częściowe.

Poniżej zdjęcia Lecha Adamka-Sapińskiego.

Kosmiczny spektakl w środku dnia

Kosmiczny spektakl nad naszym miastem zacznie się około godz. 11:40 i skończy się tuż po 13:00.

Częściowe zaćmienie Słońca nie będzie tak spektakularne jak zaćmienie całkowite, ale i tak jest arcyciekawe. Jeśli będziemy obserwować je z Wrocławia, zobaczymy, jak nasz naturalny satelita przysłoni mniej więcej 20 proc.  tarczy słonecznej.  W Polsce północno-zachodniej Polsce, np. w Świnoujściu,  zaćmienie będzie głębsze:  Księżyc „zje” około 30 proc. Słońca, natomiast w północnej Kanadzie aż ponad 90 proc. Tym razem nigdzie na świecie Księżyc nie zasłoni całej tarczy.
Dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Dr Paweł Preś przygotował dla nas animację, która pokazuje, jak to będzie wyglądać.

– Podczas częściowego zaćmienia Słońca nie zrobi się ciemno, jak przy zaćmieniu całkowitym, ani nawet tylko nieco ciemniej, jak tam, gdzie zaćmienie będzie głębsze (czyli np. w Kanadzie). Gdy jednak przyjrzymy się tarczy słonecznej, zobaczymy, że przestała być idealnym kołem: od góry po prawej stronie „nadgryzie” ją Księżyc – tłumaczy dr Preś.

Jak obserwować zaćmienie Słońca, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Absolutnie nie wolno patrzeć wprost na Słońce, bo można trwale uszkodzić wzrok.

Nie wolno też robić tego przez okulary przeciwsłoneczne, nawet kilka par, zadymione szkiełko, płytę CD itd. Bezpiecznie można obserwować słońce tylko na 3 sposoby: przez okulary zaćmieniowe z wysokiej jakości filtrami Baadera, które kupuje się w specjalistycznych sklepach astronomicznych, przez szybkę spawalniczą nr 13, czyli o największym stopniu zaciemnienia, a najlepiej przez specjalistyczny sprzęt do obserwacji Słońca w profesjonalnym obserwatorium, np. u nas, w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Do Instytutu Astronomicznego przy ul. Kopernika 11 we Wrocławiu (przy parku Szczytnickim) można przyjść bez zapisów, wystarczy przybyć na czas. Korzystanie ze sprzętu jest bezpłatne. Obywają się tam również otwarte wykłady. Najbliższy - o najbardziej marudnych gwiazdach w naszej galaktyce, czyli niezwykłych gwiazdach występujących w gromadach kulistych, które wyglądają na młodsze i jaśniejsze niż gwiazdy z ich otoczenia - zaplanowano na 28 marca, godz. 19:00.

Sklepy, w których można kupić okulary zaćmieniowe: m.in. Astroshop, Astrocd, Astromedia

A kiedy pełne zaćmienie Słońca?

Ostatnio częściowe zaćmienie Słońca, głębsze od tego, które nas czeka w sobotę, mogliśmy oglądać w październiku 2022 roku. 

Pełnego zaćmienia słońca możemy się spodziewać w sierpniu 2026 roku w północnej Hiszpanii, rok później w 2027 roku zobaczymy je nie tylko w Hiszpanii, ale także m.in. w Tunezji i Egipcie. Niestety całkowite zaćmienie Słońca będzie można zobaczyć na niebie nad Wrocławiem dopiero w... 2135 roku.

Słońce, Księżyc i Ziemia ustawione w jednej linii - włąśnie wówczas dochodzi do częściowego lub całkowitego zaćmienia Słońca

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl