Zobaczcie, krótki timelapse z zaćmienia Słońca autorstwa Janusza Krzeszowskiego.
Do zaćmienia Słońca dochodzi wówczas, gdy między nim a Ziemią znajdzie się Księżyc.
Choć nasz naturalny satelita jest 400 razy mniejszy od Słońca, jest również od niego około 400 razy bliżej, a to oznacza, że może przesłonić tarczę słoneczną. Gdy przesłania ją w 100 proc., mówimy o zaćmieniu całkowitym, a gdy w mniejszym – o częściowym. W najbliższą sobotę zobaczymy właśnie zaćmienie częściowe.
Poniżej zdjęcia Lecha Adamka-Sapińskiego.


Kosmiczny spektakl w środku dnia
Kosmiczny spektakl nad naszym miastem zacznie się około godz. 11:40 i skończy się tuż po 13:00.
Dr Paweł Preś przygotował dla nas animację, która pokazuje, jak to będzie wyglądać.

– Podczas częściowego zaćmienia Słońca nie zrobi się ciemno, jak przy zaćmieniu całkowitym, ani nawet tylko nieco ciemniej, jak tam, gdzie zaćmienie będzie głębsze (czyli np. w Kanadzie). Gdy jednak przyjrzymy się tarczy słonecznej, zobaczymy, że przestała być idealnym kołem: od góry po prawej stronie „nadgryzie” ją Księżyc – tłumaczy dr Preś.
Jak obserwować zaćmienie Słońca, żeby nie zrobić sobie krzywdy?
Absolutnie nie wolno patrzeć wprost na Słońce, bo można trwale uszkodzić wzrok.
Do Instytutu Astronomicznego przy ul. Kopernika 11 we Wrocławiu (przy parku Szczytnickim) można przyjść bez zapisów, wystarczy przybyć na czas. Korzystanie ze sprzętu jest bezpłatne. Obywają się tam również otwarte wykłady. Najbliższy - o najbardziej marudnych gwiazdach w naszej galaktyce, czyli niezwykłych gwiazdach występujących w gromadach kulistych, które wyglądają na młodsze i jaśniejsze niż gwiazdy z ich otoczenia - zaplanowano na 28 marca, godz. 19:00.
Sklepy, w których można kupić okulary zaćmieniowe: m.in. Astroshop, Astrocd, Astromedia
A kiedy pełne zaćmienie Słońca?
Ostatnio częściowe zaćmienie Słońca, głębsze od tego, które nas czeka w sobotę, mogliśmy oglądać w październiku 2022 roku.
Pełnego zaćmienia słońca możemy się spodziewać w sierpniu 2026 roku w północnej Hiszpanii, rok później w 2027 roku zobaczymy je nie tylko w Hiszpanii, ale także m.in. w Tunezji i Egipcie. Niestety całkowite zaćmienie Słońca będzie można zobaczyć na niebie nad Wrocławiem dopiero w... 2135 roku.