Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu – zwiedzanie i atrakcje
W Dzielnicy Czterech Wyznań główną atrakcję stanowią zabytki sakralne. Na co dzień turystom udostępniana jest odnowiona synagoga Pod Białym Bocianem. Świątynia jest miejscem wielu wydarzeń społecznych i artystycznych.
Innym z obiektów jest kościół Opatrzności Bożej. Powstał on w połowie XVIII wieku na rzecz wspólnoty wrocławskich kalwinów.
Z kolei kościół pw. św. Antoniego z Padwy pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku i należał do kompleksu klasztornego zarządzanego przez franciszkanów. Po nich budynek przejęły elżbietanki (działał tam szpital), a następnie salezjanie. Paulini są jego gospodarzami od lat 90. XX wieku.
Natomiast prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy to obecnie katedra diecezji wrocławsko-szczecińskiej kościoła prawosławnego. Powstał on jako katolicka świątynia św. Barbary w XV wieku. Bryła budynku zachowała swój gotycki charakter, lecz wnętrze odpowiada zasadom obowiązującego wyznania.

Oprócz budynków sakralnych, przechadzając się po Dzielnicy Czterech Wyznań warto zajrzeć do skrywających się przy sąsiadujących uliczkach podwórek. W jednym z nich znajduje się m.in. kolorowa Galeria Neonów oraz liczne restauracje w pasażu Pokoyhof.
Wrocławian i turystów przyciąga tutaj także nadzwyczajna aura tego miejsca. Jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań jest klubokawiarnia Mleczarnia. To lokal, w którym nie tylko można wypić dobrą kawę i posmakować świetnych ciast, ale także posłuchać koncertów i po prostu dobrze się bawić.

Przy ul. Włodkowica działa też sporo innych obiektów gastronomicznych, takich jak Bułka z masłem, która kusi gości klimatycznym ogrodem oraz niecodziennym menu. Przysmaków kuchni żydowskiej spróbujemy z kolei w restauracji Sarah. Natomiast Cocofli zaprasza na kawy, herbaty, wina, ale też spotkania z pisarzami (częstym gościem jest tu noblistka Olga Tokarczuk). Swoich miłośników ma Woosabi z azjatycką kuchnią fusion czy VaffaNapoli – knajpka z włoską kuchnią.
O gastroulicach znajdujących się w pobliżu Dzielnicy Czterech Świątyń można również przeczytać w artykułach poniżej:
Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu – dojazd
Dzielnicę Czterech Wyznań wyznaczają świątynie stojące w odległości kilkuset metrów przy ulicach:
- Kazimierza Wielkiego (ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej),
- Włodkowica (synagoga Pod Białym Bocianem),
- św. Antoniego (rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy),
- św. Mikołaja (prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy).

To rejon ścisłego centrum Wrocławia, a z Rynku dostaniemy się tu w zaledwie kilka minut. Można też skorzystać z komunikacji miejskiej, dojeżdżając:
- tramwajami: 3, 10, 12, 13, 18 (przystanek ul. Zamkowa) oraz 4, 6, 7, 11 (przystanek Narodowe Forum Muzyki);
- autobusami: 102, 103, 122, 127, 132, 142, 144 (przystanek plac Jana Pawła II).
Parkingi w okolicy Dzielnicy Czterech Wyznań we Wrocławiu
Do Dzielnicy Czterech Świątyń dojedziemy również samochodem. Miejsca parkingowe znajdziemy m.in. na:
- parkingu podziemnym na pl. Nowy Targ (wjazd od ul. Zamkowej i od ul. Świdnickiej),
- miejscach postojowych wzdłuż Podwala,
- parkingu na pl. Solidarności,
- parkingu podziemnym przy ul. św. Antoniego 11.