Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Cieplice – gorące źródła u stóp Karkonoszy
- Lądek-Zdrój – 7 leczniczych źródeł w pobliżu masywu Śnieżnika
- Polanica-Zdrój – miasteczko Staropolanki i Wielkiej Pieniawy
- Świeradów-Zdrój – uzdrowisko, ścieżka w chmurach i… wyprawa na legendarne naleśniki
- Kudowa-Zdrój – zabytkowa pijalnia wody i Błędne Skały, w których kręcono „Opowieści z Narni”
Cieplice – gorące źródła u stóp Karkonoszy

Początki wydobycia tutejszych wód termalnych sięgają 1281 roku. Tym samym Cieplice (dziś uzdrowiskowa część Jeleniej Góry) uważane są za najstarsze uzdrowisko w Polsce. Po zdrowie jeździli tu m.in. Goethe, Kołłątaj, królowa Marysieńka Sobieska czy John Quincy Adams (późniejszy prezydent USA).
Wody termalne dostępne są także w cieplickiej pijalni. W Cieplicach jest SPA, tężnia solankowa, są dwa duże parki (Zdrojowy i Norweski), ładna starówka. Jest co pozwiedzać w okolicy: nad miastem górują ruiny zamku Chojnik. Niedaleko stąd do domu śląskiego noblisty Gerharta Hauptmanna (Jagniątków, obecnie muzeum). Uzdrowisko jest także niezłą bazą wypadową na wycieczki po Dolinie Pałaców i Ogrodów czy Karkonoskim Parku Narodowym.
Lądek-Zdrój – 7 leczniczych źródeł w pobliżu masywu Śnieżnika

Termy w Lądku mają niższą temperaturę – około 28 stopni Celsjusza. Ich specjalność to termalne wody radoczynne siarczkowo – fluorkowe.
Ozdobą Lądka jest Park Zdrojowy z przepięknym, neobarokowym budynkiem Zakładu Przyrodoleczniczego „Wojciech”. Możecie skosztować tutaj leczniczych wód, a nawet dać do nich nura (wystarczy załatwić wejście w rejestracji). Na pieszą wycieczkę z Lądka udać się można np. do ruin zamku Karpień, będącego w średniowieczu stolicą mikropaństewka. Blisko stąd także w masyw Śnieżnika, na którego szczycie jesienią 2022 otwarto wieżę widokową. Jak tam trafić, przeczytacie w artykule poniżej.
Polanica-Zdrój – miasteczko Staropolanki i Wielkiej Pieniawy

Znacie wodę mineralną Staropolanka? Pochodzi właśnie stąd. Ale do Polanicy warto zajrzeć choćby dla jej mniej znanej sąsiadki – Wielkiej Pieniawy. Możemy skosztować jej w zabytkowej Pijalni Wód Mineralnych. Źródło tej wody odkryto w 1904 roku. Jest o tyle wyjątkowe, że woda wypływa na powierzchnię pod własnym ciśnieniem, bez konieczności uruchamiania pomp. Zawiera naturalny dwutlenek węgla i szereg minerałów.
Miasteczko ma pełną uroku, przedwojenną architekturę. Aż 54 proc. jego powierzchni (890 hektarów) zajmują lasy. Ciekawym miejscem jest tutejszy Teatr Zdrojowy. Kilkadziesiąt lat temu swoją karierę zaczynała w nim Irena Santor. Dziś także odbywają się tu koncerty.
Polanica-Zdrój położona jest w otulinie Parku Narodowego Gór Stołowych. Na jego obszarze wytyczonych zostało około 100 kilometrów szlaków turystycznych.
Świeradów-Zdrój – uzdrowisko, ścieżka w chmurach i… wyprawa na legendarne naleśniki

A może… Góry Izerskie?
W Świeradowie-Zdroju żelaznym punktem wycieczki jest oczywiście Dom Zdrojowy. Nie dajcie się zwieść pozorom (z zewnątrz budynek nie powala urodą) i zajrzyjcie koniecznie do środka. Modrzewiowa Hala Spacerowa ma aż 80 metrów długości (największa na Dolnym Śląsku) i naprawdę sporo uroku. Możemy tutaj także skosztować leczniczej wody (szczawy radonowo–żelaziste).

W czerwcu 2021 roku w Świeradowie otwarto także najwyższą wieżę widokową w Polsce. To zdecydowanie propozycja dla osób bez lęku wysokości. Sky Walk ma 65 metrów i oferuje zapierające dech w piersiach widoki. Droga powrotna to zastrzyk adrenaliny, bo pokonujemy ją 105-metrową zjeżdżalnią.
Jeśli wolicie spokojne górskie spacery, wjedźcie na Stóg Izerski (ze Świeradowa można tam dotrzeć koleją gondolową lub pieszo) i przejdźcie się do Chatki Górzystów na słynne naleśniki z jagodami.
Kudowa-Zdrój – zabytkowa pijalnia wody i Błędne Skały, w których kręcono „Opowieści z Narni”

Pijalnia Wód Mineralnych w Kudowie jest największym tego typu obiektem w regionie. W dość ciekawym, półkolistym budynku skosztować możemy dwóch rodzajów wody leczniczej – „Marchlewski” i „Śniadecki”. Zimnej, lub ciepłej.
Otaczający pijalnię park zdrojowy, pochodzi z XVIII wieku i urządzony został w stylu angielskim. Od zachodu sąsiaduje z… Czechami. Po drugiej stronie ulicy, parę kroków dalej jest już czeska Mala Czermna. Z Kudowy blisko jest także do czeskiego Nachodu, znanego z renesansowego zamku i… browaru Primator (browar można zwiedzać w grupach, ale trzeba się wcześniej zarejestrować).
Z Kudowy warto się wybrać na nieodległą wycieczkę w Błędne Skały. To raptem parę kilometrów, a miejsce to w pełni zasługuje na miano magicznego. W ostatnich latach stało się jeszcze bardziej popularne. To tutaj kręcono niektóre sceny do filmu „Opowieści z Narni”.