wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Hefajstosem na Paradę Parowozów
Kliknij, aby powiększyć
Przejazd pociągami retro to wielka gratka nie tylko dla pasjonatów kolei Barbara Zegarlicka
Przejazd pociągami retro to wielka gratka nie tylko dla pasjonatów kolei

„Buchająca dymem i parą lokomotywa robi niesamowite wrażenie. Jak mówią sami kolejarze, jest to maszyna, która żyje i spotykają się w niej wszystkie cztery żywioły”. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu organizuje pierwszy od 10 lat przejazd historycznym pociągiem do polskiej stolicy pary, czyli Wolsztyna w Wielkopolsce, gdzie 3 maja odbędzie się Parada Parowozów, na którą przyjadą nawet Japończycy!

Reklama

Miłośnicy kolei do dziś wspominają przejazdy Hefajstosa – pociągu, który przed laty przyjeżdżał do Wrocławia dwa razy w roku dzięki stowarzyszeniu Wolsztyn Experience. Ciągnęła go Piękna Helena, czyli lokomotywa parowa Pm36-2. Czy takie wydarzenie da się powtórzyć?

Mając na uwadze kolejową tradycję, przygotowaliśmy niespodziankę: w tym roku każdy chętny będzie mógł odbyć podróż w wagonach z lat 70. XX wieku, jakich nie zobaczymy już w codziennym ruchu. Do Wolsztyna na Paradę Parowozów pociągnie je Fiat. I nie jest to w żadnym wypadku samochód, lecz jedyny sprawny i oryginalnie zachowany przedstawiciel legendarnej serii spalinowozów produkowanych w stolicy Wielkopolski.
Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu

To będzie podróż sentymentalna

Przejazd składem ciągniętym przez Fiata, czyli zaprojektowaną pod koniec lat 60. i wyposażoną we włoski silnik lokomotywę spalinową SU45-079, to wielka gratka, a zarazem podróż w czasie – właśnie takie spalinowozy widywało się na torach w latach 70. czy 80. Produkowano je w nieistniejących już legendarnych zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu. 

– Była to pierwsza, duża, sześcioosiowa lokomotywa spalinowa przeznaczona do prowadzenia głównie pociągów pasażerskich z prędkością do 120 km/h – wyjaśniają pasjonaci z Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu. – Fiaty miały również charakterystyczny opływowy kształt pudła, odpowiadający ówczesnym trendom we wzornictwie. Pojazdy o podobnym wyglądzie można było spotkać w Europie Zachodniej.

Fiat, który 3 maja wyruszy w podróż z pociągiem Hefajstos do Wolsztyna, jest jedynym czynnym egzemplarzem z oryginalnym wyposażeniem technicznym i mechanicznym. Ma historyczne barwy i detale dekoracyjne, w jakie ozdabiano te pojazdy w latach ich codziennej służby.

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu stara się o remont parowozu z własnej kolekcji. Niestety, nie są to tanie rzeczy i cały proces wymaga sporo czasu. Dlatego tym bardziej warto skorzystać z okazji.

Kuszetką, salonką i „bonanzą” na Paradę Parowozów

Jak przypominają organizatorzy, skład pociągu Klubu Sympatyków Kolei jest dokładnie taki, jakim podróżowało się po Dolnym Śląsku do początku lat 90. To 4 długie oliwkowe wagony pasażerskie, w tym kuszetka, salonka i „bonanza” z wyposażeniem wnętrza, jakiego już dziś się nie spotyka. To jednak dopiero początek atrakcji.

[quote author=Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu]Mając na uwadze kolejową tradycję, przygotowaliśmy niespodziankę: w tym roku każdy chętny będzie mógł odbyć podróż w wagonach z lat 70. XX wieku, jakich nie zobaczymy już w codziennym ruchu. Do Wolsztyna na Paradę Parowozów pociągnie je… Fiat. I nie jest to w żadnym wypadku samochód, lecz jedyny sprawny i oryginalnie zachowany przedstawiciel legendarnej serii spalinowozów produkowanych w stolicy Wielkopolski.[/quote]

Kupując bilet, ratujesz zabytki kolejnictwa

Przejazd historycznym składem to szansa na ratowanie zabytków kolejnictwa. Dochód z biletów na pociąg nie tylko pokrywa koszt organizacji przejazdu, ale również przeznaczany jest na cele statutowe stowarzyszenia. To także szansa, żeby dzięki wrocławskim pasjonatom znów zobaczyć w stolicy Dolnego Śląska buchający dymem parowóz. 

Polscy miłośnicy kolei mają czego zazdrościć innym. W kolebce kolejnictwa, jaką jest Wielka Brytania, znajduje się około 300 czynnych parowozów. Całkiem dobrze jest w Niemczech, gdzie jest ich około 200. U naszych południowych sąsiadów ich liczba też przewyższa tę w Polsce. Samo muzealnictwo kolejowe jest tam na wysokim poziomie.

Kolejowe szlaki Dolnego Śląska

Wolicie spędzić majowy weekend z dala od miasta? W niedzielę 4 maja Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprasza na wydarzenie „Pociągiem w Góry Sowie i do Kłodzka oraz Bystrzycy Kłodzkiej” – przejazd najbardziej malowniczymi liniami województwa, który odbywa się w ramach autorskiego projektu stowarzyszenia „Kolejowe szlaki Dolnego Śląska”. Historię mijanych miejsc przybliży podróżnym przewodnik.

Gdzie kupić bilety i szukać dodatkowych informacji?

Bilety na przejazd Hefajstosem i Pociągiem w Góry Sowie i do Kłodzka oraz Bystrzycy Kłodzkiej można znaleźć w następujących miejscach:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl