Program Szczepień Ochronnych często nazywany jest „kalendarzem szczepień”. Opracowywany co roku przez Główny Inspektorat Sanitarny wykaz obowiązkowych i zalecanych szczepień zawiera również zasady ich przeprowadzania. Choć lista zazwyczaj ma charakter uniwersalny, w przypadku niektórych dzieci konieczne jest opracowanie przez lekarza indywidualnego kalendarza.
Szczepienia obowiązkowe w Polsce są bezpłatne, finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Należą do nich szczepienia przeciw:
- gruźlicy,
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
- rotawirusom,
- błonicy,
- tężcowi i krztuścowi,
- ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu,
- inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B,
- odrze, śwince, różyczce,
- pneumokokom,
- ospie wietrznej (w grupach ryzyka).
Warto pamiętać, że szczepienia obowiązkowe są realizowane do 19. roku życia, a także u osób dorosłych, które są szczególnie narażone – jak choćby studenci medycyny.
Szczepienia to najlepiej przebadane produkty lecznicze
Kalendarz szczepień w Polsce jest zbliżony do tego, który obowiązuje w Ukrainie. Okazuje się jednak, że stopień zaszczepienia tamtejszego społeczeństwa nie jest optymalny. Może to powodować lokalne ogniska chorób zakaźnych.
Jak zaplanować szczepienia swojego dziecka?
Program Szczepień Ochronnych, który obowiązuje w Polsce, można realizować na kilka sposobów. Różnią się one wyborem preparatów szczepień i harmonogramem poszczególnych wizyt. Najwięcej szczepień ochronnych odbywa się w pierwszych miesiącach życia dziecka, a ma to na celu jak najszybsze zagwarantowanie mu właściwej odporności przeciw chorobom zakaźnym. Pierwsze szczepienia odbywają się już na oddziale noworodkowym. Na kolejne wizyty należy umówić się w przychodni, która je zrealizuje.
Eksperci podkreślają, że niezwykle istotne jest dążenie do terminowego wykonania szczepień, niezależnie od wyboru preparatów i harmonogramu. Ich opóźnianie lub pomijanie może okazać się bardzo niekorzystne dla zdrowia naszej pociechy.