„Kolejowe zakamarki Wrocławia” powracają! Historyczne pociągi okazjonalne ponownie wyruszą na tory Dolnego Śląska. W tym roku pierwsze przejazdy zabytkowym składem z kolekcji stowarzyszenia odbędą już 8 marca, czyli w Dniu Kobiet.
Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu, organizator wydarzenia, zapowiada, że monotonii na pewno nie będzie, bo szykuje wiele niespodzianek dla wielbicieli pociągów retro.
Wyjątkowy przejazd zabytkowym pociągiem przez Różankę 8 marca
Pierwsza z nich już w tę sobotę 8 marca. Będzie nią przejazd po linii 292, która zaczyna się na stacji Wrocław Osobowice.
Jak informuje Klub Sympatyków Kolei, linia ta pierwotnie łączyła ze sobą stacje Osobowice i Jelcz Miłoszyce. Powstała na początku XX w. Jako łącznica przebiega w sąsiedztwie ogródków działkowych, północnych terenów miasta za ulicą Obornicką. Dalej przechodzi koło pętli tramwajowej Poświętne i dawnego Centrum Marino, przecinając Żmigrodzką.
W tym miejscu, aby pociąg przejechał dalej, specjalny pracownik PLK uruchomi sygnalizację na przejeździe i wstrzyma ruch samochodów aż na czterech pasach. To właśnie tutaj niegdyś linia ta krzyżowała się z torem kolejki wąskotorowej, jeżdżącej z Trzebnicy do Wrocławia.
Pociąg pojedzie dalej przez Poświętne, mijając zakłady, w których produkowano sprzęt AGD. Później tor prowadzi przez dawny posterunek Wrocław Różanka. Potem biegnie za Akademią Wojsk Lądowych, w sąsiedztwie terenów zielonych, aby połączyć się z linią 143 na stacji Wrocław Sołtysowice koło Centrum Handlowego Korona. Dalej pociąg pojedzie wiaduktem nad ul. Krzywoustego i dojedzie do aż stacji Wrocław Swojczyce - zapowiada Michał Wychodil z Klubu Sympatyków Kolei.

Cztery wyjątkowe przejazdy z okazji Dnia Kobiet
W sobotę 8 marca Klub Sympatyków Kolei zaplanował dwukrotny przejazd szlakiem przez Różankę. Druga podróż po linii 292 odbędzie się w przeciwnym kierunku, ze stacji Wrocław Psie Pole.
To nie koniec wyjątkowych podróży w tym dniu. Pozostałe kursy to Zakamarki Zachodnie i Zakamarki Towarowej Obwodnicy Wrocławia.
Stacją początkową wszystkich kursów jest Wrocław Główny.
Pociągi retro z przewodnikiem
Podróże odbywać się będą w wagonach zbudowanych w latach 1928 - 1930 w fabryce Linke Hofmann Werke (po 1945 roku Pafawag ). Skład pociągnie „kociołek” SP42 - 001. To spalinowóz, który posiadał kocioł do parowego ogrzewania wagonów osobowych. Zbudowano go w 1970 roku.

Lokomotywa jest pierwszą przedstawicielką swojej serii. Została przywrócona do pełnej sprawności technicznej w 2024 r. W roku 2000 zamykała połączenie do Karpacza z ostatnim pociągiem pasażerskim.
- W planach Sympatyków Kolei jest wykorzystanie jej do ponownego otwarcia tej trasy w roku bieżącym, gdy dobiegnie końca rewitalizacja połączenia - zapowiada Michał Wychodil.
Podróż urozmaici wam komentarz przewodnika, który opowie na bieżąco o mijanych miejscach. Natomiast podczas postojów na stacjach końcowych będziecie mieli czas na zwiedzanie lokomotywy i przyjrzenie się manewrom podczas zmiany kierunku jazdy. Dodatkową atrakcją z okazji Dnia Kobiet będą cukierki dla uczestników podróży.
Informacje o biletach i godzinach odjazdu pociągów znajdziecie tutaj.
Źródło: materiały prasowe