wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przed nami wyjątkowy spektakl na niebie. Kometa
Kliknij, aby powiększyć
Kometa, zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Kometa, zdjęcie ilustracyjne

Dopiero co we Wrocławiu mogliśmy obserwować zorzę polarną, a obecnie na niebie mamy kolejne niezwykłe zjawisko - kometę C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), która ma być widoczna nawet gołym okiem!

Reklama

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) została odkryta na początku 2023 roku. Bardzo szybko rozpaliła wyobraźnię obserwatorów na całym świecie. Po okresie niezłej widoczności na południowej półkuli we wrześniu i przelotu w pobliżu Słońca, kometa zaczyna tourne po wieczornym niebie północnej półkuli!

– Dlaczego powinniście się ekscytować tym, co nadejdzie? Dlatego, że gdy przez ostatnie dni kometa znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie Słońca, na skutek zjawiska nazywanego "rozproszeniem do przodu" jej jasność bardzo urosła. I choć trudno w takich warunkach precyzyjnie stwierdzić, jak bardzo jest jasna, to szacunki wskazują na jasność od -1,5 mag. (jasność Syriusza) do nawet -4 mag. (jasność Wenus) – czytamy na profilu "Z głową w gwiazdach" na Facebooku.

Kiedy i gdzie obserwować kometę C/2023 A3?

Kometa powoli oddala się na niebie od Słońca. Im dalej jest od jego silnego blasku, tym lepiej dla obserwatorów. Ale jednocześnie z każdym dniem jej jasność będzie spadać. Dlatego warto się spieszyć. Kometa powinna być dobrze widoczna na niebie aż do końca października.

– C/2023 A3 będzie widoczna krótko po zachodzie Słońca nad zachodnim horyzontem. Najlepiej wypatrywać jej tuż po zmierzchu [...], ok. 45 min po zachodzie Słońca – dodaje autor profilu "Z głową w gwiazdach".

Komety należy zatem spodziewać się na niebie ok. godz. 18:40.

Kometa powinna być widoczna z każdego miejsca, ale najlepiej obserwować ją na ciemnym, podmiejskim niebie, z odsłoniętym zachodnim horyzontem.

Warto, mimo wszystko, wyposażyć się w lornetkę. Kometa jest obiektem rozproszonym, dlatego najlepiej obserwować ją gołym okiem albo przy pomocy instrumentu, który powiększy ją w niewielkim stopniu, np. lornetki. W ten sposób zobaczymy ją wyraźniej.

Kometę można śledzić także przy darmowych pomocy aplikacji, m.in. TheSkyLive.com i Stellarium.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl