Kościół św. Wojciecha jest najstarszą świątynią lewobrzeżnego Wrocławia. Jego historia sięga początków pierwszej połowy XIII w. Prace konserwatorskie trwają tam od 2015 r.
Odtworzyli średniowieczny fryz na elewacji kościoła przy pl. Dominikańskim
Mimo znacznych zniszczeń wojennych, na elewacji kościoła św. Wojciecha dobrze zachował się średniowieczny fryz, czyli ornament architektoniczny (najczęściej poziomy pas z różnymi dekoracyjnymi motywami).
W tym przypadku mamy do czynienia z fryzem arkadowym z motywem lilii. Był on charakterystyczną formą dla kościołów dominikańskich, które powstawały na terenie Polskiej Prowincji Dominikanów na przełomie XIII i XIV wieku. Dziś można go znaleźć w Krakowie i właśnie we Wrocławiu. Pozostałości fryzów są udokumentowane w Poznaniu, Sulechowie, Głogowie.
W wyniku prac prowadzonych pod kierunkiem konserwatora sztuki Piotra Wanata, potwierdzono przypuszczenia o oryginalnym białym tle fryzu.
Zobaczcie w galerii zdjęcia odtworzonego detalu na elewacji kościoła dominikanów na pl. Dominikańskim!

To nie koniec prac konserwatorskich w kościele dominikanów
Dekoracja jest wykonana z ceramicznych płytek pokrytych reliefem. Głównym motywem ornamentu są ostrołukowe arkadki wsparte na heraldycznych liliach z koronkami na dole. Tworzą dwa przeplatające się rzędy. Na wrocławskiej świątyni można dostrzec kilka wariantów tego wzoru.
- Fazy jego powstania wymagają dalszych badań historycznych i architektonicznych – mówi Jan Mika. I dodaje: - W tym roku planujemy jeszcze prace konserwatorskie na dole wieży kościoła św. Wojciecha.

- Źródła: M. Szyma, Fryzy z motywem lilii heraldycznej w kościołach dominikańskich w Polsce, [w.] „Kronika Miasta Poznania” 2004/3