Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Jeszcze na początku XXI wieku w Górach Kaczawskich i na Pogórzu Kaczawskim dominowało rolnictwo. Region ten był poza głównymi szlakami turystycznymi. A przecież to wciąż Sudety – o fascynującej budowie geologicznej, niepowtarzalnej rzeźbie terenu oraz rzadkiej faunie i florze.
Społeczność lokalna, aby zachować dziedzictwo geologiczne, biologiczne i kulturowe, rozpoczęła procedurę uznania terenu jako Światowy Geopark. Wczoraj (27 marca) po godzinie 16.00 Monika Cychowska-Nowak, prezeska Stowarzyszenia Kaczawskiego i, już teraz, dyrektorka Krainy Wygasłych Wulkanów Światowego Geoparku UNESCO, otrzymała informację o pozytywnym zakończeniu rozpoczętej w 2019 roku procedury.
Witamy w Krainie Wygasłych Wulkanów Światowym Geoparku UNESCO
Region Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego zaczął się zmieniać w 2007 roku. W dużej mierze to zasługa Partnerstwa Kaczawskiego, stworzonego przez Stowarzyszenia Kaczawskiego i Lokalną Grupę Działania Partnerstwo Kaczawskie.
To był proces. W regionie najpierw zaczęto rozbudowywać bazę noclegową i infrastrukturę turystyczną, organizowano warsztaty dla dzieci i podjęto działania zachęcające rodziny do spędzania tu czasu.

Pomysł uruchomienia procedury uznania Krainy Wygasłych Wulkanów jako Światowego Geoparku UNESCO narodził się w 2011 roku.
– Ojcem idei był profesor Piotr Migoń z Uniwersytetu Wrocławskiego, który opowiedział nam o możliwości wykorzystania georóżnorodności regionu do rozwoju społeczno-ekonomicznego. Wyjaśnił też, jakie korzyści może dać nam uznanie Krainy Wygasłych Wulkanów za Światowy Geopark UNESCO – mówi Monika Cychowska-Nowak.
– Pomysł stworzeniu geoparku trafił na podatny grunt – wspomina Julia Tarkowska, w latach 2013–2021 koordynatorka inicjatywy wpisania Kariny Wygasłych Wulkanów na listę Światowych Geoparków UNESCO z ramienia Stowarzyszenia Kaczawskiego. –Oficjalnie dokumenty do UNESCO złożyliśmy w 2019 roku.
Rozwój tak, turystyka tak, ale z poszanowaniem natury i kultury
– Zyskując miano Światowego Geoparku musimy realizować konkretną politykę zrównoważonego rozwoju. I mówimy tutaj o projektach promujących turystykę, kulturę i naukę oraz chroniących bioróżnorodność i geologię naszego regionu – wyjaśnia Monika Cychowska-Nowak.
