Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Chodzi tu zarówno o historyczne budynki, jak i o obiekty handlowe, kulturalne, handlowe czy przemysłowe, które warto ocalić od zapomnienia. Zachęcamy wrocławian, żeby przysyłali nam swoje propozycje miejsc, których już nie ma albo bardzo się zmieniły, a które są dla nich ważne i które wspominają z sentymentem. Mapa Znikającego Miasta może być cennym źródłem wiedzy o historii Wrocławia i jego przemianach - mówi Hanna Mokijewska z Wrocławskiego Instytutu Kultury, który prowadzi projekt „Znikające Miasto”.
Wspomniana, internetowa mapa jest jego częścią. Już teraz możemy zobaczyć na niej takie nieistniejące już miejsca, jak: cyrk Buscha, który istniał kiedyś na Przedmieściu Świdnickim, dawna stołówka Politechniki Wrocławskiej rodem z PRL-u, pomnik pamięci Cesarza Wilhelma w lesie Osobowickim czy Luna Park przy Rakowieckiej, reprezentacyjny kompleks rozrywkowy, który w sumie mógł pomieścić nawet 10 tys. gości. Część z tych obiektów i miejsc możecie zobaczyć w naszej galerii.

Internetowa Mapa Znikającego Miasta jest aktualizowana i każdy z nas może być jej współtwórcą. Jeśli znacie takie miejsca we Wrocławiu i chcecie się nimi podzielić, piszcie na adres mailowy: barbara[at]instytutkultury.pl.

Znikające Miasto w Barbarze
To nie wszystko. O „znikających miejscach” będzie można również porozmawiać w Barze Barbara przy ul. Świdnickiej. Wrocławski Instytut Kultury organizuje tam cykl wykładów i spotkań „Znikające Miasto”. Ich uczestnicy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat stopniowego zanikania różnych elementów przestrzeni Wrocławia.
Wrocław lat 80. i 90. oraz queerowa historia miasta
Najbliższy wykład w Barbarze już 14 września (godz. 18.00). Będzie dotyczył miejsc i budynków z lat 80. XX w., a poprowadzi go Anka Bieliz, animatorka i menadżerka kultury.
Z kolei 26 września Ewa Pluta, rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, opowie o queerowej przeszłości miasta. Spotkanie nosi tytuł „Brokat, wolność i swoboda” (godz. 18.00).
„Tym już nie pojedziecie”, czyli o znikającej komunikacji miejskiej
Bardzo ciekawie zapowiada się także spotkanie historyka i motorniczego Tomasza Sielickiego - „Tym już nie pojedziecie” o znikającej komunikacji miejskiej (12 października, godz. 18.00). Dwa dni później odbędą się natomiast warsztaty związane z tym tematem (biletowane).
Wstęp na wykłady jest wolny. Harmonogram wydarzeń na wrzesień i październik w Barbarze znajdziecie w naszej galerii.