Wystawa „Pamięć, pamiątka, pamiętnik” będzie prezentowana w Muzeum Etnograficznym (to oddział Muzeum Narodowego) od 20 maja do 8 października.

– Trzon ekspozycji będą stanowić całkiem zwyczajne przedmioty, np. te, które upamiętniają służbę wojskową, pobyt w Polanicy, pielgrzymkę albo pierwszy dzień w szkole, jednak pojawią się także pojedyncze przedmioty związane z bardziej elitarnymi nurtami. Łączy je to, że są pamiątkami: powstały, by podkreślić wyjątkowość jakiegoś wydarzenia, zatrzymać czas i związane z nim ulotne emocje. Są jak koło ratunkowe rzucone naszemu umysłowi po to, byśmy wiedzieli, kim jesteśmy, jaką drogę przeszliśmy – mówi Elżbieta Berendt, kuratorka wystawy.


Studenci kulturoznawstwa zbierają opowieści
Ważnym elementem ekspozycji będą krótkie filmy z opowieściami o pamiątkach, które przygotują studenci Kulturoznawstwa. Część nagrań wideo zostanie wykorzystana w materiałach promujących wystawę.
Komu można opowiedzieć o swoich pamiątkach?
Jeśli chcesz się podzielić z innymi historią swojej pamiątki, napisz do końca marca e-mail na adres: kulturoznawstwo22.24.uwr[at]gmail.com. Zgłoszenie powinno zawierać imię, nazwisko i numer telefonu.