Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Do egzaminu maturalnego w formule 2023 przystępuje we Wrocławiu 6380 uczniów (tj. absolwentów 2025), w tym 133 obywateli Ukrainy. Pisać go będzie również 800 absolwentów lat ubiegłych, w tym 249 nie posiadających świadectwa i 466 podwyższających wynik lub dobierających kolejny przedmiot.
Matura z języka polskiego w LO nr I
W poniedziałek (5 maja) z samego rana maturzyści przystąpili do pierwszego obowiązkowego egzaminu – z języka polskiego na poziomie podstawowym. Nasz fotoreporter wybrał się do Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Danuty Siedzikówny „Inki” przy ul. Ks. J. Poniatowskiego we Wrocławiu. Nauczyciele mocno trzymają za nich kciuki.
Tak wyglądały ostatnie minuty przed rozpoczęciem egzaminu.
Galeria zdjęć
Jak poszło? Pierwsze wrażenia maturzystów
Po egzaminie ponownie odwiedziliśmy maturzystów z I LO i spytaliśmy, jak im poszło z j. polskim. Było ciężko czy wręcz przeciwnie? Jak co roku, były do wyboru dwa tematy wypracowania, pierwszy: „Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka” lub drugi: „Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?”.
– Ja jestem pozytywnie zaskoczony, ponieważ rozprawka i teksty, które czytaliśmy były zrozumiałe i przyjemne do odwołania się do lektur. Wybrałem temat pierwszy, czyli źródło nadziei podczas ciężkich czasów dla człowieka. Drugi też mi się podobał, ale był lekko skomplikowany, dlatego wolałem postawić na coś luźniejszego. Nic negatywnie zaskakującego dla mnie w tej maturze nie było, jestem zadowolony. Jeśli chodzi o moje plany na przyszłość, to od października chciałbym studiować psychologię – mówi Hubert Maciejewski, maturzysta z I LO.
Jutrzejszy dzień będzie dla większości maturzystów najtrudniejszy. Zmierzą się bowiem z królową nauk – matematyką. Jak nastroje przed? W I LO we Wrocławiu maturzyści się nie stresują.
– Wydaje mi się, że o wiele lepsza jestem z matematyki niż z języka polskiego. Rozszerzałam matmę cztery lata, dlatego celuję w wysoki wynik na maturze. Jestem dobrej myśli – mówi Wiktoria.
– Matematyki w ogóle się nie boję. Jestem z niej zdecydowanie lepszy niż z języka polskiego – mówi Mateusz Białkowski.
Arkusze egzaminacyjne CKE z języka polskiego 2025
Harmonogram matur na kolejne dni
Poziom podstawowy:
- 6 maja (wtorek), godz. 9:00 – matematyka
- 7 maja (środa), godz. 9:00 – język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski
Poziom rozszerzony:
- 8 maja (czwartek), godz. 9:00 – język angielski; godz. 14:00 – historia muzyki
- 9 maja (piątek), godz. 9:00 – biologia; godz. 14:00 – filozofia
- 12 maja (poniedziałek), godz. 9:00 – matematyka; godz. 14:00 – język rosyjski
- 13 maja (wtorek), godz. 9:00 – wiedza o społeczeństwie; godz. 14:00 – język niemiecki
- 14 maja (środa), godz. 9:00 – informatyka; godz. 14:00 – historia sztuki
- 15 maja (czwartek), godz. 9:00 – geografia; godz. 14:00 – języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy)
- 16 maja (piątek), godz. 9:00 – chemia; godz. 14:00 – języki mniejszości narodowych (poziom rozszerzony)
- 19 maja (poniedziałek), godz. 9:00 – historia; godz. 14:00 – język francuski
- 20 maja (wtorek), godz. 9:00 – fizyka; godz. 14:00 – język hiszpański
- 21 maja (środa), godz. 9:00 – język polski; godz. 14:00 – język włoski
Część ustna egzaminów maturalnych odbędzie się w dniach od 9 do 24 maja (z wyjątkiem 11 maja oraz 16-18 maja).
Matura z języka polskiego 2025. Czy ujawniono treść arkuszy przed egzaminem? CKE wyjaśnia
W poniedziałek 5 maja 2025 r. po godz. 17:00 Centralna Komisja Egzaminacyjna zajęła stanowisko, odnosząc się do krążących informacji o ujawnieniu treści arkuszy z polskiego na poziomie podstawowym. CKE oświadczyła, że żadne informacje dotyczące zadań egzaminacyjnych nie zostały ujawnione przed godziną 9:00, czyli godziną rozpoczęcia egzaminu. Pierwsze zdjęcia stron arkusza zostały opublikowane na jednym z serwisów społecznościowych po godz. 9:15. Najprawdopodobniej zostały one wykonane przez zdającego, który wniósł na salę egzaminacyjną urządzenie telekomunikacyjne.
CKE zapowiedziała, że analizuje tę sytuację. Przypomina również, że wniesienie na salę egzaminacyjną jakiegokolwiek urządzenia telekomunikacyjnego lub korzystanie z takiego urządzenia skutkuje unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu. Wykonywanie zdjęć arkusza podczas egzaminu na sali stanowi złamanie przepisów prawa określonych w ustawie o systemie oświaty. Jeżeli CKE uzna, że istnieje uzasadnione podejrzenie złamania prawa, złoży ona stosowne zawiadomienie do właściwych służb.
Pełna informacja CKE dostępna tutaj: