Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W 2021 roku WCRS we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i Liceum Ogólnokształcącym nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu zainicjowało ogólnopolski projekt edukacyjno-społeczny WOLNOŚĆ skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych.
Wiedzą, czym jest WOLNOŚĆ
Wydarzenie związane było z przypadającą 13 grudnia 2021 roku 40. rocznicą wprowadzenia Stanu Wojennego. Ta szczególna data skłoniła organizatorów do zapytania młodszych wrocławian, jak rozumieją pojęcie WOLNOŚCI. Zainteresowanie projektem było bardzo duże – w sumie wzięło w nim udział ponad 600 osób: młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, nauczycieli i opiekunów.
Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Adam Bodnar. A młodzież pracowała nad przygotowaniem fotoreportażu lub stworzeniem scenariusza escape roomu. Zespoły, które przesłały najciekawsze prace, zostały nagrodzone wyjazdem do Gdańska, spotkaniem z Lechem Wałęsą i wizytą w Europejskim Centrum Solidarności.

I co to ODPOWIEDZIALNOŚĆ
W kolejnym roku organizatorzy zachęcali młodzież, aby poszukała odpowiedzi na pytania: czym jest dla nich ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Jak rozumieją odpowiedzialność w środowisku rodzinnym, szkolnym, lokalnym, w społeczeństwie, co oznacza dla nich zwrot „jestem odpowiedzialny”.
Na spotkanie inaugurujące tym razem zaproszono Janinę Ochojską-Okulicką. Rozmowa była niezwykle interesująca i wzruszająca. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, zadając gościowi wiele pytań. W tej edycji młodzież pracowała nad stworzeniem scenariusza escape roomu lub scenariusza wycieczki. Tym razem wyróżnione zespoły pojechały do Berlina. W tej edycji projektu wzięło udział ponad 700 osób.

Teraz czas na RÓWNOŚĆ
W tym roku organizatorzy chcieliby zaprosić młodzież do kolejnej edycji projektu, której tematem będzie RÓWNOŚĆ. Zapisy ruszają 8 listopada na stronie internetowej wke.wcrs.wroclaw.pl. Spotkanie inaugurujące 3. edycję projektu 6 grudnia poprowadzi sam Jurek Owsiak! Organizatorzy zapraszają na nie uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych.
Do współpracy przy tej edycji projektu WCRS, Centrum Solidarności i IV LO zaprosili również Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W kolejnych etapach realizacji projektu uczestnicy wezmą udział w warsztatach przygotowujących do stworzenia zadania projektowego, które w tym roku będzie polegało na stworzeniu scenariusza gry terenowej. Projekt zakończy podsumowujący całość panel dyskusyjny, a wyróżnione zespoły pojadą na wspólny wyjazd.