wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nietypowe terapie. Jak wyglądają takie zajęcia?

Muzyka, wspinaczka, zajęcia w towarzystwie zwierząt. Przyjemności, które pomagają w leczeniu

Redakcja www.wroclaw.pl,

Edytuj w ACMS
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż zdjęć pokazujący zajęcia ze wspinaczki skałkowej oraz osiołka z dzieckiem w czasie zajęć z onoterapii. fot.: archiwum Emilia Jastrzębska/Akademia Animaloterapii
Kolaż zdjęć pokazujący zajęcia ze wspinaczki skałkowej oraz osiołka z dzieckiem w czasie zajęć z onoterapii.

Wsparcie leczenia muzyką, udział w zajęciach psów. Terapia poprzez wspinaczkę, czy onoterapia. Nietypowe formy leczenia są wykorzystywane coraz chętniej. Dzięki nim pacjenci rozwijają swoje umiejętności, zyskują pewność siebie i lepiej radzą sobie z wyzwaniami. Jak wyglądają takie nietypowe zajęcia?

Reklama

Kiedy standardowe metody terapeutyczne w leczeniu dzieci z niepełnosprawnościami lub z zaburzeniami zachowania nie wystarczają, specjaliści sięgają po bardziej kreatywne i holistyczne podejście, które nie tylko wspiera proces zdrowienia, ale także jest wielką przyjemnością.

Muzyka, która leczy

Muzykoterapia to nie tylko zabawa dźwiękami, ale także skuteczna forma terapii wspierająca rozwój umiejętności komunikacyjnych i społecznych. Dzieci uczestniczące w tych zajęciach mają do dyspozycji różnorodne instrumenty – od dzwonków, przez bębny, po marakasy. Muzykoterapia doskonale uzupełnia tradycyjne terapie, takie jak logopedia, fizjoterapia czy psychoterapia.

Dzięki odpowiednio dobranym technikom, uczestnicy terapii stają się pełnowartościowymi twórcami własnej sztuki, a muzykoterapeuta wspiera ich poprzez akompaniament instrumentalny lub wokalny.
Natalia Bury, doświadczona muzykoterapeutka i właścicielka Music Care

Ten rodzaj terapii znajduje również zastosowanie w rehabilitacji pacjentów po urazach i w leczeniu chorób neurologicznych, pomagając w regeneracji i poprawie funkcji motorycznych. Jest szczególnie skuteczna w pracy z dziećmi z autyzmem, ADHD, zaburzeniami sensorycznymi oraz niepełnosprawnościami.

Pomoc czworonogów w leczeniu

Do wsparcia leczenia wykorzystywane są nierzadko zwierzęta. Choćby konie w hipoterapii, ale też psy. Dogoterapia to forma leczenia z udziałem wyszkolonych psów. To metoda, która przynosi ogromne korzyści osobom z niepełnosprawnościami. Kontakt z czworonogiem pomaga w budowaniu pewności siebie, poprawia samopoczucie psychiczne i wspiera koncentrację.

Wykorzystujemy wyjątkową więź łączącą człowieka i psa. Daje to niepełnosprawnym dzieciom wzrost samooceny i otwartości. Te zajęcia pomagają też w koncentracji uwagi – mówi Katarzyna Miziniak, psycholog pracująca w Fundacji "Terapeuta na 4 łapach".

Basen to idealne miejsce wspomagające rozwój fizyczny i powrót do zdrowia. Jednak zwykłe zajęcia w wodzie, można urozmaicić. Kalina Dudojć, fizjoterapeutka ze szkoły pływania Shark wykorzystuje w pracy z dziećmi motywy zwierząt.

Na ścianie brodzika naklejam różne zwierzęta, np. pieska, żółwia, słonia, i proszę dziecko, aby przyniosło mi konkretne zwierzę. Najpierw wspólnie nazywamy każde zwierzę, a następnie dziecko musi samodzielnie zidentyfikować i podać mi to, o które je poprosiłam. Tego rodzaju ćwiczenia pomagają w rozwijaniu umiejętności poznawczych i zdolności koncentracji u dzieci.
Kalina Dudojć

Terapia z adrenaliną 

Jak się okazuje, wspinaczka skałkowa może być nie tylko sportem, ale też skuteczną terapią. Emilia Jastrzębska, psycholożka z Wrocławia, stworzyła program, który łączy wspinaczkę z psychologią, pomagając dzieciom w walce z lękiem i problemami behawioralnymi. Terapia wspinaczkowa skupia się na redukcji napięć mięśniowych oraz rehabilitacji.

To podejście, inspirowane terapią przygodową, przełamuje stereotypy dotyczące tradycyjnej psychoterapii.
Emilia Jastrzębska, psycholożka i terapeutka

I dodaje: – Podczas zajęć dzieci pokonują swoje słabości, co sprawia, że czują się bardziej sprawcze. Omawiamy ich emocje i sposoby radzenia sobie z trudnościami. Wspomniane dzieci, które żyją w kontrolującym i lękowym środowisku, często boją się wspinaczki. Pokonanie tych obaw uczy ich, jak radzić sobie z wyzwaniami w codziennym życiu oraz jak szukać rozwiązań, zamiast unikać problemów.

Tutaj terapię wspomaga osioł z nominowanego do Oscara „IO”

W Lubachowie, kilkadziesiąt kilometrów od Wrocławia w terapii pomagają urocze osły. Jednym z nich jest Kuba, który zagrał tytułową rolę w nominowanym do Oscara filmie „IO” Jerzego Skolimowskiego. Metoda leczenia, w której pomaga to onoterapia. To innowacyjna metoda wspierająca różne formy tradycyjnej terapii. Kontakt z tymi łagodnymi zwierzętami pomaga w redukcji stresu, budowaniu pewności siebie i poprawie komunikacji.

– W moich sesjach chętnie wplatam elementy arteterapii oraz mindfulness (trening uważności), tworząc holistyczne podejście do terapii. Możliwości, jakie oferuje onoterapia, są praktycznie nieograniczone i zależą wyłącznie od kreatywności oraz przygotowania onoterapeuty – mówi Katarzyna Czinczoll-Słupska, dyrektor Akademii Animaloterapii. 

Onoterapia znacząco wspiera rozwój emocjonalny i społeczny dzieci. Podczas sesji terapeutycznej dzieci uczą się skupienia i cierpliwości. Dzieci, które na początku były wycofane lub niechętne do podejmowania nowych wyzwań, zaczynają z większym entuzjazmem angażować się w różne aktywności. Osły, ze swoją łagodną i cierpliwą naturą, dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa, co sprzyja budowaniu pozytywnych relacji i wzmacnia ich wiarę we własne możliwości.
Katarzyna Czinczoll-Słupska, dyrektor Akademii Animaloterapii i właścicielka hodowli osłów

Dzięki kreatywnym metodom i wsparciu zwierząt, osoby z niepełnosprawnościami czy problemami zdrowotnymi mogą odzyskać pewność siebie i poprawić jakość życia. To dowód na to, że terapia może być nie tylko skuteczna, ale i pełna radości oraz inspiracji.

autor: Karina Gut

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl