Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W tym roku 2,5 mln złotych dofinansowania na projekt "Strzelectwo dla każdego" z Ministerstwa Sportu i Turystyki pozwoli przeszkolić z podstaw strzelectwa dokładnie 3 740 osób.
- Zainteresowanie jest nieporównywalnie większe. Myślę, że nie uda nam się przeszkolić wszystkich chętnych - ocenia Jolanta Jarczewska, koordynatorka projektu. - Już teraz dzwonią i piszą do nas zainteresowane osoby z pytaniami, jak można się zapisać do programu. Trudno się dziwić, bo szkolenie jest ciekawe i jednocześnie wymagające od uczestników sporo wysiłku. Pozwoli jednak poznać nasz piękny sport i być może zachęci do kontynuowania przygody ze strzelectwem.
Bezpłatne szkolenia strzeleckie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

We Wrocławiu szkolenie odbędzie się 21 października 2022 w klubie WKS Śląsk Wrocław. Zapisy na szkolenia są możliwe jedynie przez stronę internetową https://strzelanie.pzss.org.pl Co ważne, będą uruchamiane 14 dni przed początkiem konkretnego szkolenia w konkretnym klubie.
Szkolenia zaplanowano także w paru innych dolnośląskich klubach strzeleckich:
- KS Barys Ząbkowice (Mościsko, 30.07.2022)
- KSO Świdnica (Świdnica, 06.08.2022)
- SKSK ESHOT (Szczawno-Zdrój oraz Wałbrzych, 17.09.2022).
Program bezpłatnego szkolenia strzeleckiego
Każdy z uczestników programu odda ponad 350 strzałów podczas zajęć praktycznych – zarówno z broni krótkiej (m.in. pistolet Glock), jak i długiej (m.in. karabin AK-47). Szkolenie obejmie 1 godzinę teorii (m.in. zasady bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią) oraz 11 godzin praktyki.
Kto nie może zapisać się na szkolenie?
O przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń. Trzeba mieć powyżej 26 lat. Uczestnikami zadania nie mogą być osoby:
- będące członkami stowarzyszeń o charakterze strzeleckim w rozumieniu ustawy o broni i amunicji,
- będące członkami stowarzyszeń o charakterze kolekcjonerskim w rozumieniu ustawy o broni i amunicji,
- posiadające pozwolenie na broń,
- posiadające patent strzelecki lub licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego,
- posiadające dopuszczenie do broni na „świadectwo” w rozumieniu ustawy o broni i amunicji,
- funkcjonariusze służb mundurowych, którym przydzielona jest broń służbowa,
- osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia zajęć strzeleckich lub prowadzenia strzelnic,
- instruktorzy lub trenerzy strzelectwa sportowego.
Od września nauka strzelania także w szkołach?
Wiele wskazuje na to, że od 1 września 2022 roku posługiwania się bronią będą się uczyć również ósmoklasiści oraz uczniowie szkół średnich. Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) planuje uzupełnić podstawę programową przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa” o naukę strzelania. Projekty stosownych rozporządzeń nie zostały jeszcze przyjęte.
- 1 września zdecydowanie zmieniamy edukację dla bezpieczeństwa. Wprowadzamy te elementy z przysposobienia obronnego, które wszyscy dobrze znamy. Strzelanie na strzelnicy, zapoznawanie się z bronią (...) – mówił dla Telewizji Republika minister edukacji, Przemysław Czarnek.