Piotr Herba, pomysłodawca i twórca bijącego rekordy popularności serwisu fotopolska.eu właśnie udostępnił niezwykłe zdjęcia miasta sprzed prawie 100 lat.

Piotr pracował nad georeferencją zdjęć lotniczych z 1930 roku, znajdujących się w zbiorach Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Archiwalne fotografie nałożył na aktualne zdjęcia lotnicze Google Maps i dzięki temu można zobaczyć na Fotopolsce jak wyglądało prawie każde miejsce we Wrocławiu 95 lata temu!
Szczepin zdjęcia lotnicze w 1930 roku i obecnie


Nowy Dwór zdjęcia lotnicze w 1930 roku i obecnie


Piotr Herba podkreśla, że w trakcie prac nad zdjęciami lotniczymi kilka rzeczy go zaskoczyło.
– Okazało się, że zniszczony w czasie wojny wiadukt łączący ulicę Strzegomską z ulicą Na Ostatnim Groszu w 1930 roku miał swojego poprzednika, który znajdował się około 100 metrów bliżej centrum miasta. Prawdopodobnie to było nawet to samo przęsło – mówi mówi Piotr Herba i dodaje, że po skończeniu georeferencji wyśle złożone zdjęcia do Archiwum Państwowego we Wrocławiu.


Na zdjęciach powyżej. Po lewej: lata 1937-1944, wiadukt przy ul. Na Ostatnim Groszu. Czyżby to było rozwiązanie zagadki istnienia wiaduktu, łączącego Gądów Mały z Muchoborem Małym? Po prawej: pozostałość po dawnym wiadukcie drogowym nad linią kolejową, w tle współczesna estakada.
Brochów zdjęcia lotnicze w 1930 roku i obecnie


Kozanów zdjęcia lotnicze w 1930 roku i obecnie


Wojszyce zdjęcia lotnicze w 1930 roku i obecnie


Niesamowite zdjęcia lotnicze Wrocławia sprzed 100 lat i obecnie
Chcesz więcej zdjęć, zobacz fotomapę na serwisie fotopolska.eu.
Przyciskiem "Pokaż / ukryj Wrocław 1930" można szybko przełączać widoczność tej warstwy a po wybraniu w lewym górnym rogu opcji "Google" porównywać zdjęcia aktualne z archiwalnymi.
Fotopolska.eu powstała we Wrocławiu. Fotograficzny serwis Piotra Herby bije rekordy popularności
Fotopolska bije rekordy popularności. W październiku 2024 r. można tam obejrzeć 2 492 997 zdjęć, w tym 778 334 starszych niż 30 lat, ponad 240 tys. z samego Wrocławia. Dziennie serwis odwiedza ok. 15 tys. osób, podczas jednej wizyty jest prawie 10 odsłon strony, a to daje ok. 4,6 mln odsłon stron miesięcznie.
Pod względem liczby zdjęć architektury konkurują jedynie z Narodowym Archiwum Cyfrowym. Licząc tylko zdjęcia współczesne, związane z architekturą Polski, są bezkonkurencyjni.