wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Technikum Żeglugi Śródlądowej przed przeprowadzką
Kliknij, aby powiększyć
W owalu uczennice TŻŚ we Wrocławiu, w tle remontowany budynek przy ul. Parkowej www.wroclaw.pl / Magdal Pasiewicz / Tomasz Hołod
W owalu uczennice TŻŚ we Wrocławiu, w tle remontowany budynek przy ul. Parkowej

Technikum Żeglugi Śródlądowej będzie miało nową siedzibę. Szkoła przeniesie się do historycznej willi przy ul. Parkowej. Trwa wielki remont budynku.

Reklama

Wrocławskie Technikum Żeglugi Śródlądowej przygotowuje się do przeprowadzki. Szkoła dzisiaj zajmuje kilka pomieszczeń w kompleksie przy ul. Młodych Techników. Pod nowym adresem – Parkowa 30, uczniowie zajmą cały budynek. Obecnie trwa wielki remont obiektu, który przez lata zajmował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Legendarna wrocławska Śródlądówka

Szkoła zawodowa kształcąca specjalistów dla branży żeglugowej, została powołana we Wrocławiu w 1947 r., najpierw jako placówka prywatna. Dwa lata później zajęła kompleks przy ul. Brucknera, który z czasem rozbudowywano m.in. o aulę, krytą pływalnię, boisko, internat.

Miała filie w Giżycku, Warszawie, Płocku i Kędzierzynie-Koźlu. W ciągu 58 lat ukończyło ją ok. dziewięciu tysięcy osób. Ostatni absolwenci - przed wygaszeniem szkoły, odebrali dyplomy w 2005 r. Specjaliści z Wrocławia pracują w wielu rejonach świata.

W 2017 r. wznowiono działanie szkoły. Jednak w kampusie przy ul. Brucknera zadomowiło się XIV LO. Śródlądówka dostała do dyspozycji kilka pomieszczeń w kompleksie szkół średnich i zawodowych przy ul. Młodych Techników.

Marynarze na Parkową

Dzisiaj w Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu w zawodzie technik żeglugi śródlądowej kształci się 76 uczniów. Władzom Technikum, kadrze i uczniom marzył się własny budynek.

W 2022 r. zapadła decyzja, że szkoła przeniesie się do okazałej willi przy ul. Parkowej, którą od lat zajmował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Budynek został technikum udostępniony nieodpłatnie. W lipcu 2024 r. rozpoczął się jego remont w celu przystosowania do potrzeb szkoły.

Remont i dostosowanie budynku zostało podzielona na dwa etapy. Według założeń pierwszy z nich zostanie zrealizowany w 2024 r, a drugi zakończy się w 2025r. Środki przeznaczone na ten cel wynoszą 6 mln 353 tys. zł brutto.
Iwona Bednarz, dyrektor Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

Siłownia okrętowa i symulatory

Na czterech kondygnacjach zaplanowano aż jedenaście sal oraz siłownię. Szkoła posiada specjalistyczne wyposażenie i sprzęt, mający na celu odzwierciedlenie rzeczywistych urządzeń znajdujących się na statkach. Już dzisiaj w szkole są pracownie:

  • symulatora manewrowo-radarowego,
  • symulatora siłowni okrętowej
  • instalacji okrętowych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Archiwalne zdjęcia z historii Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu www.Fotopolska.eu
Archiwalne zdjęcia z historii Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

- W nowej siedzibie sale praktyczne zostaną rozbudowane i doposażone o nowy, specjalistyczny sprzęt, który ułatwi młodzieży rozwijanie umiejętności i kompetencji w wybranych kierunkach kształcenia - mówi Iwona Bednarz, dyrektor Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Przeprowadzka do nowej siedziby zaplanowano na wakacje 2025 r.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl