Ustawa, nad którą pracują reprezentanci polskich metropolii, ma wspierać współpracę gmin i powiatów w różnych obszarach, w tym w pozyskaniu środków finansowych na inwestycje w zakresie transportu publicznego, edukacji i gospodarki odpadami.
W Barbarze przy ul. Świdnickiej w środę 14 lutego o konkretnych rozwiązaniach rozmawiali przedstawiciele: Warszawy, Krakowa, Bydgoszczy, Łodzi, Poznania i Lublina oraz Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Ze stolicy Dolnego Śląska w wydarzeniu brali udział m.in.: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, Magdalena Okulowska z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Jacek Kowalski z Aglomeracji Wrocławskiej, Michał Wiącek z Biura Strategii Miasta Wrocław, Jacek Pluta z Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Łukasz Medeksza z Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta, dr hab. Jerzy Korczak i urzędnicy z Biura Strategii Miasta.

– Wrocław od początku jest zainteresowany współtworzeniem rozwiązań, które dadzą nam narzędzia formalne i prawe – powiedział Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, witając gości.
Wiceprezydent odwołał się do spotkania, które miało miejsce rok temu. To wówczas pojawił się pomysł rozpoczęcia prac nad ustawą metropolitalną.
– W połowie minionego roku Rada Unii Metropoli Polskich zdecydowała, że zaczynamy pracę nad kierunkami rozwoju, które doprowadzą nas do ustawy ramowej. W tamtym roku, pod koniec października, spotkaliśmy się, i ustaliliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie ustawa ramowa –powiedział Jakub Mazur. – Istotą dzisiejszego spotkania jest powiedzenie sobie, gdzie jesteśmy teraz i gdzie chcemy być w przyszłości.
Ustawa metropolitalna ma za zadanie zintensyfikować współpracę gmin i powiatów, wzmocnić podejście do wspólnych wyzwań oraz umożliwić pozyskanie środków finansowych, m.in. na inwestycje z zakresu transportu publicznego, edukacji czy gospodarki odpadami.