wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławscy architekci skonstruowali ośrodek pomocy psychologicznej, który można wybudować w dwa tygodnie

Wrocławscy architekci skonstruowali ośrodek pomocy psychologicznej, który można wybudować w dwa tygodnie

Redakcja www.wroclaw.pl,

Edytuj w ACMS
Kliknij, aby powiększyć
Zbudowanie ośrodka pomocy społecznej „Nurture” może trwać zaledwie dwa tygodnie fot. mat. prasowe
Zbudowanie ośrodka pomocy społecznej „Nurture” może trwać zaledwie dwa tygodnie

Dolnośląscy architekci stworzyli innowacyjny projekt społeczny. Doktorant Politechniki Wrocławskiej Mikołaj Twardowski wraz z absolwentką uczelni, Aleksandrą Zabłudowską opracowali „Nurture”, czyli projekt systemu lokalnych centrów wsparcia psychologicznego. Ośrodek, dzięki odpowiedniej technice, mógłby powstać nawet w dwa tygodnie.

Reklama

Rozpowszechnienie opieki psychologicznej kluczowym założeniem ośrodka

Projekt jest odpowiedzią na problem, którym Polska boryka się już od dawna – dostępność powszechnej i systemowej opieki psychologicznej. „Nurture” wyszedłby tym problemom naprzeciw poprzez m.in. dostosowanie swojego programu do różnych grup wiekowych i na różnych poziomach zaawansowania pomocy.

– Nurture to projekt systemu lokalnych centrów wsparcia psychologicznego, dedykowanych lokalizacjom, w których taka całościowa opieka psychologiczna jest niedostępna – gminom, powiatom czy zapomnianym społecznie osiedlom – tłumaczy Mikołaj Twardowski, jeden z projektantów.

– Projekt nie jest tylko pomysłem stricte architektonicznym, ale co najważniejsze schematem społeczno-ekonomicznym. Przez to uwzględnia w swoim programie działania mające na celu zminimalizowanie takich problemów, jak np. niedobór personelu medycznego w Polsce w dziedzinie psychologii i psychiatrii, jak i społeczne odium w temacie dbania o zdrowie psychiczne. Dzięki zaplanowanej, wieloletniej kampanii i skoordynowanym szerokim działaniom społecznym jest to gotowy materiał do implementacji w ramach ogólnokrajowej polityki społecznej – podkreśla Mikołaj Twardowski.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Ośrodek ?Nurture? charakteryzuje się tym, że da się go zbudować nawet w dwa tygodnie fot. mat. prasowe
Ośrodek ?Nurture? charakteryzuje się tym, że da się go zbudować nawet w dwa tygodnie

Ośrodki mogą być zarówno miejscem spotkań, jak i zajęć grupowych czy ćwiczeń medytacyjnych

– W Polsce brakuje tak całościowego systemu opieki psychologicznej, w szczególności biorąc pod uwagę osoby wykluczone z powszechnego dostępu do takiej pomocy np. dzieci czy osoby starsze – mówi Mikołaj Twardowski.

– Podstawą aktualnie rozpowszechnionych systemów są przychodnie, które nie są równocześnie centrami społecznymi, ich godziny otwarcia pozostają ograniczone i niedostępne dla osób pracujących, a tym bardziej nie mogą być współkształtowane przez korzystające z nich osoby. Nieliczne, które spełniają niektóre z tych wymagań, są częścią prywatnej opieki zdrowotnej, a przez to nie spełniają warunków dostępności ekonomicznej – dodaje.

Ośrodki „Nurture” nie będą klasycznymi przychodniami psychologicznymi. Wieloetapowość projektu pozwala na stopniowe przekonanie do tematu dbania o zdrowie psychiczne osób, dla których jest to temat trudny. Na początku jedynie uczestnicząc w formach aktywności takich jak spotkania i przyjacielskie rozmowy, by w kolejnych krokach, poprzez zajęcia i aktywności grupowe, sami mogą zdecydować, kiedy będą gotowi na skorzystanie z indywidualnej pomocy.

Planowany ośrodek czynny byłby od wczesnych godzin porannych aż do wieczora. Jego program byłby tak skonstruowany, aby różne grupy wiekowe mogły się ze sobą integrować i współpracować.

Szybka budowa może okazać się innowacyjna

Tym, co wyróżnia „Nurture” na tle innych tego typu propozycji jest to, że ośrodek może zostać wybudowany w bardzo szybkim tempie – nawet w przeciągu dwóch tygodni. Jest to możliwe dzięki modułowemu charakterowi projektu, a także drewnu CLT. Oprócz tego, centra mogą zostać dostosowane do różnych zmian społecznych.

Modułowość pozwala także na rozbudowę i przenoszenie między danymi lokacjami.

– Duża docelowa liczba tych ośrodków ma na celu równocześnie rozpowszechnienie tej metody budowania w Polsce, a przez to wsparcie tworzenia sieci zrównoważonego logistycznie parku technologicznego – tłumaczy Mikołaj Twardowski.

Ośrodek, dzięki użyciu odpowiednich materiałów i maksymalnym wykorzystaniu wody opadowej, byłby ekologiczny. Panele fotowoltaiczne sprawiłyby natomiast, że może być samowystarczalny energetycznie i cieplnie.

Projekt jest gotowy do szybkiego wdrożenia. – Ważnym czynnikiem byłaby współpraca pomiędzy fundacją społeczną prowadzącą projekt, stroną samorządową, która współuczestniczyłaby w projekcie na szczeblu lokalnym, jak i pozyskanie wsparcia instytucjonalnego i finansowego Unii Europejskiej – przy takie kooperacji pierwszy testowy ośrodek mógłby zostać zbudowany w przeciągu 1 roku – wyjaśnia Mikołaj Twardowski.

Realnym terminem zauważalnej pomocy i obecności systemu na terenie całego kraju jest okres około 5 lat.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl