Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Rozpowszechnienie opieki psychologicznej kluczowym założeniem ośrodka
Projekt jest odpowiedzią na problem, którym Polska boryka się już od dawna – dostępność powszechnej i systemowej opieki psychologicznej. „Nurture” wyszedłby tym problemom naprzeciw poprzez m.in. dostosowanie swojego programu do różnych grup wiekowych i na różnych poziomach zaawansowania pomocy.
– Nurture to projekt systemu lokalnych centrów wsparcia psychologicznego, dedykowanych lokalizacjom, w których taka całościowa opieka psychologiczna jest niedostępna – gminom, powiatom czy zapomnianym społecznie osiedlom – tłumaczy Mikołaj Twardowski, jeden z projektantów.
– Projekt nie jest tylko pomysłem stricte architektonicznym, ale co najważniejsze schematem społeczno-ekonomicznym. Przez to uwzględnia w swoim programie działania mające na celu zminimalizowanie takich problemów, jak np. niedobór personelu medycznego w Polsce w dziedzinie psychologii i psychiatrii, jak i społeczne odium w temacie dbania o zdrowie psychiczne. Dzięki zaplanowanej, wieloletniej kampanii i skoordynowanym szerokim działaniom społecznym jest to gotowy materiał do implementacji w ramach ogólnokrajowej polityki społecznej – podkreśla Mikołaj Twardowski.

Ośrodki mogą być zarówno miejscem spotkań, jak i zajęć grupowych czy ćwiczeń medytacyjnych
– W Polsce brakuje tak całościowego systemu opieki psychologicznej, w szczególności biorąc pod uwagę osoby wykluczone z powszechnego dostępu do takiej pomocy np. dzieci czy osoby starsze – mówi Mikołaj Twardowski.
– Podstawą aktualnie rozpowszechnionych systemów są przychodnie, które nie są równocześnie centrami społecznymi, ich godziny otwarcia pozostają ograniczone i niedostępne dla osób pracujących, a tym bardziej nie mogą być współkształtowane przez korzystające z nich osoby. Nieliczne, które spełniają niektóre z tych wymagań, są częścią prywatnej opieki zdrowotnej, a przez to nie spełniają warunków dostępności ekonomicznej – dodaje.
Ośrodki „Nurture” nie będą klasycznymi przychodniami psychologicznymi. Wieloetapowość projektu pozwala na stopniowe przekonanie do tematu dbania o zdrowie psychiczne osób, dla których jest to temat trudny. Na początku jedynie uczestnicząc w formach aktywności takich jak spotkania i przyjacielskie rozmowy, by w kolejnych krokach, poprzez zajęcia i aktywności grupowe, sami mogą zdecydować, kiedy będą gotowi na skorzystanie z indywidualnej pomocy.
Planowany ośrodek czynny byłby od wczesnych godzin porannych aż do wieczora. Jego program byłby tak skonstruowany, aby różne grupy wiekowe mogły się ze sobą integrować i współpracować.
Galeria zdjęć
Szybka budowa może okazać się innowacyjna
Tym, co wyróżnia „Nurture” na tle innych tego typu propozycji jest to, że ośrodek może zostać wybudowany w bardzo szybkim tempie – nawet w przeciągu dwóch tygodni. Jest to możliwe dzięki modułowemu charakterowi projektu, a także drewnu CLT. Oprócz tego, centra mogą zostać dostosowane do różnych zmian społecznych.
Modułowość pozwala także na rozbudowę i przenoszenie między danymi lokacjami.
– Duża docelowa liczba tych ośrodków ma na celu równocześnie rozpowszechnienie tej metody budowania w Polsce, a przez to wsparcie tworzenia sieci zrównoważonego logistycznie parku technologicznego – tłumaczy Mikołaj Twardowski.
Ośrodek, dzięki użyciu odpowiednich materiałów i maksymalnym wykorzystaniu wody opadowej, byłby ekologiczny. Panele fotowoltaiczne sprawiłyby natomiast, że może być samowystarczalny energetycznie i cieplnie.
Projekt jest gotowy do szybkiego wdrożenia. – Ważnym czynnikiem byłaby współpraca pomiędzy fundacją społeczną prowadzącą projekt, stroną samorządową, która współuczestniczyłaby w projekcie na szczeblu lokalnym, jak i pozyskanie wsparcia instytucjonalnego i finansowego Unii Europejskiej – przy takie kooperacji pierwszy testowy ośrodek mógłby zostać zbudowany w przeciągu 1 roku – wyjaśnia Mikołaj Twardowski.
Realnym terminem zauważalnej pomocy i obecności systemu na terenie całego kraju jest okres około 5 lat.