wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rakieta R7 „Together”, dzieło studentów Politechniki Wrocławskiej
Kliknij, aby powiększyć
Premiera rakiety R7 "Together", skonstruowanej przez studentów Politechniki Wrocławskiej Oleksandr Poliakovsky
Premiera rakiety R7 "Together", skonstruowanej przez studentów Politechniki Wrocławskiej

Ma 4,5 m, średnicę 150 mm i waży około 60 kg, a jej korpus ozdabiają… zabawne rysunki zrobione przez dzieci – studenci z Koła Naukowego PWr in Space zaprezentowali dziś swój najnowszy projekt: rakietę R7 „Together”, z którą w październiku wystartują w międzynarodowych zawodach European Rocketry Challenge w Portugalii.

Reklama

Rakieta R7 „Together” to efekt wielu miesięcy intensywnej pracy Koła Naukowego PWr in Space, zajmującego się projektowaniem, budowaniem i testowaniem rakiet sondujących o zaawansowanych parametrach technicznych. Pracował nad nią zespół złożony ze studentów różnych kierunków Politechniki Wrocławskiej, np. lotnictwa i kosmonautyki, informatyki, technologii chemicznych, budowy maszyn i wielu innych. Budowało ją ok. 80 osób, w tym 30, które angażowały się w projekt w zasadzie od świtu do nocy.  

–  Chcą, potrafią, kończą to, co zaczęli – tak opisał studentów z koła Pwr in Space prorektor ds. studenckich dr inż. Piotr Górski. – Trzymamy kciuki, żeby odnieśli w Portugalii sukces.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Premiera rakiety R7 „Together - Wrocław, 27 czerwca 2025 fot. Oleksandr Poliakovsky
Premiera rakiety R7 „Together - Wrocław, 27 czerwca 2025

–  Są ambitni, kreatywni, profesjonalni i zdeterminowani. Łączą naukę z pasją, teorię z praktyką, a marzenia z rzeczywistością, a do tego potrafią współpracować – dodał  opiekun koła naukowego, Rafał Fenc.

Łączy nas pasja. Chcemy podbijać kosmos.
Łukasz Ciorga z koła naukowego PWr in Space

Z silnikiem na ciekłe paliwo

Zaprezentowana dziś rakieta nie jest pierwsza (projekt PoliWRocket jest realizowany na Politechnice Wrocławskiej od 9 lat i każda kolejna konstrukcja jest bardziej zaawansowana technicznie), jednak w tym sezonie studenci stanęli przed zupełnie nowymi problemami technicznymi, organizacyjnymi i nie tylko. Kluczowym elementem ich najnowszego „dziecka” jest silnik na paliwo ciekłe.

Dzięki silnikowi na paliwo ciekłe będziemy mogli osiągać w przyszłości dużo lepsze rezultaty, jeśli chodzi o osiągi naszych konstrukcji. Takie rozwiązanie jest bardziej efektywne i  można je  wykorzystywać na szerszą skalę niż silniki stosowane wcześniej.
Miłosz Kozycz, lider działu silników rakietowych

Zawody w Portugalii

Rakieta poleci w niebo podczas zawodów European Rocketry Challenge 2025 – największych w Europie zawodów rakietowych dla najlepszych drużyn z całego kontynentu.

Konstrukcja z Wrocławia wyniesie ładunek badawczy na wysokość 3 km. Nie poleci więc w kosmos, ale to bez znaczenia.

–  Na zawodach nie liczy się to, jak wysoko poleci rakieta, bo tak naprawdę to kwestia budżetu. Tu chodzi o to, by nasze obliczenia były prawidłowe – tłumaczy Szymon Rzewuski, lider działu elektroniki i software'u.

Rakieta nie spadnie na ziemię bezwładnie: gdy osiągnie apogeum, rozwinie się spadochron, a potem drugi. Dzięki temu nie rozbije się i będzie ją można ponownie wykorzystać w przyszłości.

Z dużą pomocą dzieciaków

Korpus rakiety pokrywają dziecięce rysunki. To dlatego, że w jej tworzenie zaangażowała się Akademia Przyszłości – organizacja, która wspiera dzieci w budowaniu pewności siebie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Premiera rakiety R7 „Together - Wrocław, 27 czerwca 2025 fot. Oleksandr Poliakovsky
Premiera rakiety R7 „Together - Wrocław, 27 czerwca 2025

Nasze dzieciaki narysowały coś, co znajdzie się na niebie. To wiele dla nich znaczy. Pokazaliście im, że mogą mierzyć wysoko.
Ewa Unolt z Akademii Przyszłości

Dzieci z Akademii Przyszłości nie tylko rysowały, ale brały udział w symulowanej misji kosmicznej podczas warsztatów, które zorganizowali dla nich studenci. Wykonały też własną rakietę w technice origami.  

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl