
Program finału projektu o historii Grunwaldzkiego
Tak było… a jak będzie? Jaki tego efekt? Zobaczymy 31 marca podczas finału projektu „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia”. W programie:
- premiera gazetki osiedlowej stworzonej przez uczestników warsztatów graficznych (za projekt odpowiada Ewa Głowacka, wrocławska artystka i aktywistka),
- pokaz filmu krótkometrażowego zrealizowanego przez Wiktorię Didoszak oraz Tomasza Wszołka, którego scenariusz powstał na podstawie wspomnień mieszkańców i mieszkanek osiedla Plac Grunwaldzki,
- warsztaty tworzenia pocztówek (poprowadzi je Magdalena Weber).
Miejsce finału: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a.
Czas: 17:30-19:30.
Wstęp jest bezpłatny.
Nazwa spotkania: „Każda ulica to zupełnie inny świat”.

Organizatorzy z fundacji Ładne Historie tak przedstawiają swoje miejsce we Wrocławiu: — Losy placu Grunwaldzkiego mieszczą w sobie historie i miejskie legendy związane m.in. z tworzeniem się środowiska akademickiego, otwarciem namiotu handlowego „Goliat” czy targowiska na ulicy Skłodowskiej-Curie, dla których kontekstem były masowe wyburzenia zabudowy mieszkalno-usługowej w czasach Festung Breslau. Projekt „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” zbiera te i inne opowieści, pozwala je odkryć, zachować i popularyzować wśród lokalnej społeczności.
Zbiórka wspomnień z Grunwaldu trwa
Fundacja prowadzi na Grunwaldzkim Archiwum Sąsiedzkie, w którym gromadzi felietony, zdjęcia czy zapisy rozmów z mieszkańcami. Zbiórka wspomnień i pamiątek dotyczących osiedla cały czas trwa.
Osoby, które chcą udostępnić archiwa, powinny zgłaszać się bezpośrednio do centrum Plac Grunwaldzki Od Nowa. Szczegóły są tutaj.
Do czego posłużą pamiątki i wspomnienia? Odpowiadają organizatorzy: „Do stworzenia mozaiki lokalnych historii, ukazujących codzienne życie i wydarzenia, które ukształtowały współczesny charakter Grunwaldu. To okazja, by spojrzeć na historię osiedla oczami lokalnej społeczności, odkryć nieznane opowieści oraz zachować je dla przyszłych pokoleń.”
Projekt „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” realizowany jest ze środków fundacji EVZ. Archiwum Sąsiedzkie powstało w ramach zrealizowanego przez fundację projektu „Osiedle dla klimatu – archiwum dziedzictwa materialnego Placu Grunwaldzkiego”. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską.