wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Pracze Odrzańskie mają swoją kapsułę czasu!
Kliknij, aby powiększyć
Wieczorek muzyczny, podczas którego zamknięto kapsułę czasu. Na zdjęciu kilka osób, w tym pochylona nad kartką, pisząca coś kobieta. mat. Stowarzyszenia Nasze Pracze, fot. Iza Kozłowska, Halo kosmos
Wieczorek muzyczny, podczas którego zamknięto kapsułę czasu. Na zdjęciu kilka osób, w tym pochylona nad kartką, pisząca coś kobieta.

Listy i pamiątki (wśród nich jest nawet zaproszenie na ślub), Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, raport klimatyczny dotyczący okolicy i wiele innych przedmiotów – mieszkańcy osiedla Pracze Odrzańskie złożyli w wieży jednego z budynków na terenie Kampusu Pracze kapsułę czasu, czyli przekaz dla przyszłych pokoleń.

Reklama

O tym, co znajdzie się w kapsule, zadecydowali mieszkańcy osiedla.

Chodziło o to, by zatrzymać czas, pokazać nasze tu i teraz. Ktoś przyniósł swoje zaproszenie na ślub, ktoś inny kupon lotto, awizo pocztowe, fotoalbum, schemat sieci kolejowej, ulotki. Przewodniczka miejska Anna Pawłowska napisała list, a Marta Rolirad drugi, liczący aż osiem stron. Mamy też raport klimatyczny na temat naszej okolicy, a największy pakiet dostaliśmy od przychodni Stabłowice - poza listem znalazły się w nim także zdjęcia pracowników i przyrządy medyczne wraz z opisami.
Agnieszka Dudek ze Stowarzyszenia Nasze Pracze

To już druga kapsuła czasu na osiedlu Pracze Odrzańskie. Pierwsza została umieszczona kiedyś w wieży kościelnej.

Listy do wrocławian z przyszłości

Anna Pawłowska, przewodniczka miejska i PTTK zaczęła list do czytelników z przyszłości tak: Piszę do Was z Pracz Odrzańskich, niewielkiego, ale niezwykle znaczącego osiedla w sercu Wrocławia. Jako przewodniczka, odkrywam przed odwiedzającymi bogatą historię tego miejsca”. A tak brzmi zakończenie: „Życzę Wam, abyście odkryli w tej kapsule nie tylko fakty historyczne, ale także ducha tego miejsca – ducha solidarności, gościnności i miłości do małej ojczyzny.”

W kapsule są także inne listy.

Co w kapsule robią #kamyczki?

W kapsule zamknięto również ręcznie malowane kolorowe kamyki z kodem pocztowym i hasztagiem #kamyczki. O co tu chodzi?

Wędrujące #kamyczki to niezwykle popularna ogólnopolska zabawa, która przywędrowała do nas z Czech. Polega na umieszczaniu pomalowanych kamyków w różnych miejscach, by osoba, która je znajdzie, mogła je sfotografować, umieścić zdjęcie w „kamyczkowej” grupie na Facebooku i przenieść w inne miejsce. Niektóre z nich potrafią przebyć długą drogę! Te, które zostały umieszczone w kapsule, będą podróżować nie w przestrzeni, a w czasie.

Skarb umieszczono w kasecie na kosztowności…

Zgromadzone przedmioty zostały zamknięte w metalowej kasecie bankowej z lat 30. ubiegłego wieku. Służyła kiedyś do przewożenia kosztowności, a podarował ją mieszkańcom znany z serwisu YouTube Marcin Easy Rider.

…a kasetę na wieży

Kapsuła czasu została oficjalnie zamknięta 27 października podczas uroczystego podwieczorka muzycznego, a 5 listopada umieszczono ją w wieży wodnej z zegarem na terenie Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodku Rozwoju Technologii.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Dzień umieszczenia kapsuły czasu w wieży w Kampusie Pracze</p> materiały Stowarzyszenia Nasze Pracze
Dzień umieszczenia kapsuły czasu w wieży w Kampusie Pracze

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Kapsuła czasu została umieszczona w wieży w Kampusie Pracze materiały Stowarzyszenia Nasze Pracze
Kapsuła czasu została umieszczona w wieży w Kampusie Pracze

To część większego projektu

Kapsuła czasu jest częścią projektu „Sztuka Pamięci. Tu przeplata się przeszłość z przyszłością”, dofinansowanego w  ramach programu Mikrogranty NGO.

 W jego ramach odbyły się także inne wydarzenia:

  • spacer historyczno-architektoniczny „Sztuka wokół nas”, który poprowadziła przewodniczka miejska oraz PTTK Anna Pawłowska,
  • rodzinne warsztaty malarskie w plenerze „Pamięć miejsc”, prowadzone przez Agatę Białkowską w Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży „Tęcza”,
  • warsztaty tworzenia kapsuły czasu „Podróż w czasie”, prowadzone przez animatorkę Anetę Kowalczuk-Gabryś.
  • warsztaty kaligraficzno-artystyczne „Kartka z pamiętnika”, prowadzone przez artystę plastyka Aleksandra Borto
  • podwieczorek muzyczny „Razem w przyszłość”, który odbył się w pięknej sali Sieci Badawczej Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl