Do wizyty w ZUS warto się dobrze przygotować, czyli mieć przy sobie te wszystkie dokumenty, jakie będą potrzebne podczas składania wniosku. Pracownicy ZUS-u zawsze chętnie pomogą w jego wypełnieniu.
Podczas wizyty w placówce konieczne będzie podanie numeru PESEL oraz daty śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna.
- Niezbędną informacją jest również potwierdzenie wspólności małżeńskiej, czyli tego, czy małżonkowie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe - zastrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Na wizytę w ZUS powinno się zabrać ze sobą dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty, paszport lub e-Dowód dostępny w aplikacji mObywatel.
Należy również podać numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana wypłata.
Po jej wypełnieniu można też skorzystać z kalkulatora, który pozwala obliczyć szacunkową wysokość renty wdowiej. Kalkulator łączenia świadczeń z rentą rodzinną
Iwona Kowalska-Matis: - Przede wszystkim zanim wdowa lub wdowiec złoży wniosek o zbieg praw do świadczeń, powinien upewnić się, czy przysługuje mu prawo do dwóch świadczeń: własnego (np. emerytury lub renty) oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku.
Jeżeli ktoś ma ustalone prawo tylko do jednego z tych świadczeń, powinien najpierw złożyć wniosek o drugie świadczenie: swoją emeryturę lub rentę albo rentę rodzinną po współmałżonku.
Osoba składająca wniosek może sama wybrać wariant wypłaty:
- 100 procent renty rodzinnej i 15 procent własnego świadczenia;
- 100 procent własnego świadczenia i 15 procent renty rodzinnej.

Może zlecić dokonanie tego wyboru ZUS-owi.
- Wniosek o rentę wdowią można złożyć także wtedy, gdy prawo do drugiego świadczenia jest dopiero w trakcie ustalania np. wtedy, gdy nasz klient dostaje własną emeryturę i już złożył wniosek do ZUS-u o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku – wyjaśnia Kowalska- Matis.
Tysiące wniosków o rentę wdowią
Od 1 stycznia do ZUS wpłynęło ponad 352,8 tys. wniosków o rentę wdowią, w województwie dolnośląskim złożono ponad 27,3 tys. wniosków.
Wnioski o rentę wdowią można składać elektronicznie za pośrednictwem portalu PUE/eZUS, w tradycyjnej formie papierowej w dowolnej placówce ZUS-u lub wysyłając pocztą.
Jeśli uprawniona osoba zdecyduje się złożyć wniosek o rentę wdowią drogą elektroniczną, a nie posiada jeszcze konta na portalu PUE/eZUS, pracownik Zakładu pomoże jej w jego założeniu.
Wystarczy skontaktować się z ZUS-em, co nie wymaga osobistej wizyty. Można to zrobić na przykład w formie e-wizyty lub dzwoniąc na infolinię pod numer 22 560 16 00.
Źródło: materiały prasowe