"podstrona nie jest opublikowana - widok tylko wewnętrzny"
12 lipca fala kulminacyjna dotarła do Wrocławia. Rocznica powodzi tysiąclecia
wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 12 lipca fala kulminacyjna dotarła do Wrocławia. Kataklizm spustoszył miasto. Zdjęcia z wielkiej powodzi
Kliknij, aby powiększyć
Wielka powódź we Wrocławiu. Od lewej: mieszkańcy wzmacniają wały workami z piaskiem na Komandorskiej; samochód zalany na Psim Polu Barbara Matyńska/ Jerzy Jańczyk/ ze zbiorów Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”/
Wielka powódź we Wrocławiu. Od lewej: mieszkańcy wzmacniają wały workami z piaskiem na Komandorskiej; samochód zalany na Psim Polu

To były dramatyczne chwile. 12 lipca 1997 roku fala kulminacyjna na Odrze i Oławie dotarła do Wrocławia. Woda zalała część miasta i zniszczyła dorobek wielu ludzi. Zobaczcie zdjęcia z powodzi tysiąclecia we Wrocławiu ze zbiorów Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oraz z wystawy w Centrum Historii Zajezdnia.

Reklama

Była to jedna z największych powodzi w historii Wrocławia. Jak podaje Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, od początku XIX w. odnotowano w mieście około 40 wystąpień Odry z jej koryta, ale trzy były najbardziej dramatyczne:

  • z 1813 roku, która aż zatrzymała ofensywę Napoleona;
  • z 1854 roku, gdy przez Dolny Śląsk w ciągu dwóch miesięcy przeszło 6 wielkich fal powodziowych, a poziom Odry przekroczył 7,5 m;
  • z lipca 1903 roku - pod wodą znalazła się ponad połowa miasta, w tym wyspy odrzańskie, ogród zoologiczny i podwrocławskie wsie Kozanów i Maślice;
  • z lipca 1997 roku.

Gdy na początku lipca 1997 roku Nysa Kłodzka zniszczyła Kłodzko, a Odra zalała Racibórz i Opole, nikt nie przypuszczał, że podobny los spotka Wrocław. Przecież po doświadczeniu powodzi z 1903 roku i wybudowaniu wrocławskiego węzła wodnego, wiara, iż system budowli hydrologicznych uratuje stolicę Dolnego Śląska, była powszechna. Stało się jednak inaczej i woda z impetem wdarła się na ulice Wrocławia.
Ośrodek Pamięć i Przyszłość

Zobaczcie w galerii, jak lipcowa powódź w 1997 roku wyglądała na zdjęciach, które są w zasobie Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Wielka pow&oacute;dź we Wrocławiu. Widok na zalane skrzyżowanie ul. Zielińskiego i ul. J. Piłsudskiego.&nbsp;</p> Fot. Romana Chudzyńska, ze zbiorów Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.
Wielka powódź we Wrocławiu. Widok na zalane skrzyżowanie ul. Zielińskiego i ul. J. Piłsudskiego. 

O powodzi w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

W Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej można obejrzeć sekcję multimedialną o powodzi, która w zeszłym roku wzbogaciła wystawę „Wrocław 1945–2016”. Opowieść o tym kataklizmie ukazano tu z perspektywy charakterystycznych dla Wrocławia miejsc. Możemy zobaczyć dawny Poltegor, gdzie mieściła się siedziba telewizji TeDe, Dworzec Główny PKP, wieżę ciśnień Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, ZOO (zobacz, jak mieszkańcy i pracownicy bronili ogród zoologiczny przed wielką wodą), osiedle Kozanów czy wały odrzańskie w podwrocławskich Łanach. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Sekcja multimedialna o powodzi w 1997 roku na wystawie gł&oacute;wnej &bdquo;Wrocław 1945&ndash;2016&rdquo; w Centrum Historii Zajezdnia.</p> Iryna Marczenko
Sekcja multimedialna o powodzi w 1997 roku na wystawie głównej „Wrocław 1945–2016” w Centrum Historii Zajezdnia.

Na wystawie zwiedzający mogą też obejrzeć pełne emocji, oryginalne filmy i zdjęcia sprzed 26 lat. To również opowieść o wspólnocie i solidarności mieszkańców miasta, którzy walczyli z żywiołem.

Po raz pierwszy pokazano powódź w ujęciu problemowym i opisano emocje, które jej towarzyszyły. Jak powiedziała prof. Sitkowi jedna z respondentek: „człowiek, którego miałam za nic, pierwszy wszedł w wodę z okrzykiem: ludzie, idę do sklepu, czego potrzebujecie?” Do tej wspólnoty weszli nie tylko ci, których bronili swoich domów, ale także mieszkańcy z niezagrożonych części miasta, budujący umocnienia na Biskupinie, przy ZOO, Dworcu Głównym PKP czy - po apelu radiowym - przenoszący na wyższe kondygnacje kilkusettysięczny księgozbiór Ossolineum.
Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Centrum Historii Zajezdnia

adres: ul. Grabiszyńska 184, Wrocław

czynne: od wtorku do niedzieli

  • wtorek-środa: godz. 9-17
  • czwartek-niedziela: godz. 10-18

Więcej informacji na stronie zajezdnia.org

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl