Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Inauguracja roku szkolnego w ZSP przy ul. Cynamonowej
We wrocławskich szkołach i przedszkolach nowy rok szkolny 2024/2025 rozpoczyna ok. 95 600 dzieci:
- ok. 14 600 dzieci – rozpoczyna rok szkolny w przedszkolach,
- ok. 49 500 dzieci – rozpoczyna rok szkolny w szkołach podstawowych,
- ok. 31 500 dzieci – rozpoczyna rok szkolnych w szkołach ponadpodstawowych.
Uroczysta inauguracja (2 września) odbyła się w nowo wybudowanej placówce – w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 26 przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej.
– Razem możemy stworzyć miejsce, gdzie każdy z Was będzie miał okazję wzrastać, rozwijać się, ale także odkrywać siebie. To dla Was, moi drodzy, jest szkoła. Dla indywidualistów. Nie chcemy układać nikogo w szablony - bądźcie sobą, miejcie swoje pasje i odkrywajcie talenty. Pamiętajcie, że dla nas - dyrekcji, nauczycieli - każdy z Was jest wyjątkowy i ma coś do zaoferowania światu – mówił dyrektor.
Galeria zdjęć
Więcej zdjęć zobaczycie w naszej galerii!
Jakie są pierwsze wrażenia uczniów? Co najbardziej podoba im się w nowej szkole? Zobaczcie, co nam powiedzieli!
Nowy ZSP na Maślicach w ramach współpracy z inwestorem zewnętrznym
W poniedziałek (2 września) otwarto również Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej na Maślicach. To pierwszy we Wrocławiu ZSP budowany od podstaw przez inwestora prywatnego w ścisłej współpracy z miastem. Odciąży on znajdujący się niedaleko Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12 przy ul. Suwalskiej.
W pierwszym roku szkolnym przyjmie ok. 450 uczniów w szkole i 325 w przedszkolu (docelowo ok. 1000 uczniów i przedszkolaków). Zobaczcie zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego!
Galeria zdjęć
Więcej zdjęć zobaczycie w naszej galerii!
Trzy nowe placówki we Wrocławiu
Z początkiem września we Wrocławiu uruchomione zostały 3 nowe publiczne placówki oświatowe:
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 26 przy ul. Cynamonowej dla 1200 uczniów i przedszkolaków – docelowo dla 1200 uczniów i przedszkolaków (ok. 87 mln złotych),
- Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej – docelowo dla 1000 uczniów i przedszkolaków (inwestor prywatny),
- Przedszkole przy ul. Rajskiej dla 200 dzieci oraz żłobek dla 80 maluchów (inwestor prywatny).
Poza tym budowane są jeszcze przedszkola:
- przy ul. Lekcyjnej/Bagatela oraz pl. Piłsudskiego (w budynku po Centrum Kultury Agora), oba przedszkola publiczne budowane przez inwestora zewnętrznego.
Sale sensoryczne we wrocławskich placówkach od września
Nowoczesna edukacja to nie tylko mury. To przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa, opieki oraz potrzeb edukacyjnych – także dzieciom ze specjalnymi potrzebami, których jest coraz więcej. Dlatego przy wsparciu UNICEFU miasto buduje we wrocławskich szkołach aż:
- 35 gabinetów integracji sensorycznej (25 nowych i 10 doposażonych) w 32 placówkach (w trzech placówkach są dwie sale).
Gabinety integracji sensorycznej są dla dzieci ze specjalnymi potrzebami (zdiagnozowany m.in.: autyzm, ADHD, dzieci nadpobudliwe, w tym zespół Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi).
Powstają one gównie we wrocławskich przedszkolach integracyjnych, zespołach szkolono-przedszkolnych, do których uczęszcza najwięcej dzieci z orzeczeniami. Takie sale są także we wszystkich (5) wrocławskich poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Koszt: ponad 1,7 mln złotych, w większości sfinansowane z UNICEF-u (1,4 mln).
Ukraińscy uczniowie we Wrocławiu
W roku szkolnym 2023/2024 do wrocławskich szkół i przedszkoli uczęszczało łącznie 12068 uczniów obcokrajowców (w tym ok. 10 tys. z Ukrainy - parę miesięcy po wybuchu wojny było ok. 12 tys.). Oto dane z tego roku – pod koniec września będą najnowsze:
- w przedszkolach: 1733 dzieci obcokrajowców (w tym 1403 z Ukrainy),
- w szkołach podstawowych: 8116 uczniów (w tym 6608 z Ukrainy),
- w szkołach ponadpodstawowych i specjalnych: 2219 uczniów (w tym 1917 z Ukrainy).
Wakaty we wrocławskich placówkach
Od kilku lat w Polsce, jak i we Wrocławiu brakuje nauczycieli.