Kilka wrocławskich szkół przechodzi lub przejdzie wkrótce ważne remonty. Niektóre placówki mieszczą się w peerelowskich tysiąclatkach inne w zabytkowych gmachach. Każda z epok niesie inne problemy architektoniczne i wyzwania dla wykonawców. Oto nadchodzące inwestycje oraz zmiany jakie czekają uczniów i nauczycieli.
We Wrocławiu przyspieszamy z inwestycjami w oświatę - budujemy nowe, nowoczesne szkoły, jak ta przy ul. Zwycięskiej, największa i najnowocześniejsza we Wrocławiu, czy oddana niedawno placówka przy ul. Cynamonowej. Równocześnie realizujemy kompleksowe remonty i modernizacje w istniejących szkołach i przedszkolach - od termomodernizacji, nowych elewacji, wymiany instalacji elektrycznych w obiektach zabytkowych, po przebudowę boisk i terenów przyszkolnych.
Damian Kret, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich
SP 73 - remont instalacji
Szkoła podstawowa nr 73 przy ul. Glinianej mieści się w zabytkowym gmachu, zaprojektowanym przez samego Richarda Plüddemanna. Budowę rozpoczęto w 1888 roku, ale architekt "dostawił" go do już istniejącego, jeszcze starszego budynku. Jako obiekt zabytkowy, szkoła remontowana jest pod okiem konserwatora.
Placówka przejdzie wkrótce modernizację instalacji elektrycznych i teletechnicznych. W szkole będzie nowe oświetlenie oraz monitoring złożony z 31 kamer. Zarząd Inwestycji Miejskich uzyskał pozwolenie na instalację fotowoltaiczną na dachu, co sprawi, że szkoła stanie się ekologiczna i oszczędna. Tu prace ruszą jeszcze przed wakacjami.
SP 97 - nowoczesna sala sportowa
Szkoła Podstawowa nr 97 przy ul. Prostej wkrótce zyska nowoczesną salę sportową. — Zamiast wysłużonej sali gimnastycznej powstanie supernowoczesny blok sportowy, który będzie prawdziwym game changerem nie tylko dla uczniów, ale i dla całej okolicy - zapowiada ZIM.
Wewnątrz powstającego obiektu znajdzie się pełnowymiarowa sala sportowa (46x25 m, wys. 9 m) z boiskiem do piłki ręcznej, koszykówki i turniejowym boiskiem do siatkówki, trybuny gotowe pomieścić niemal 200 osób, siłownia i sala do ćwiczeń ruchowych, sale dydaktyczne i zaplecze dla trenerów, szatnie i nowoczesne sanitariaty.
— A do tego: nowy węzeł cieplny, nowoczesna wentylacja z odzyskiem ciepła, (...) oświetlenie LED sterowane automatycznie, elektryczne żaluzje i zielony dach z ogrodami deszczowymi — informuje ZIM. — Całość zostanie połączona z istniejącymi budynkami szkoły – będzie wygodnie i bez barier. Do tego fotowoltaika na dachu i zbiorniki do zbierania deszczówki.
Prace finansowane są ze środków Gminy ale również, w ramach programu Sportowa Polska, z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sala zostanie wzniesiona w trybie "zaprojektuj i buduj".