Uczniowie drugich klas szkół podstawowych w gminie Kobierzyce z pewnością poczują odpowiedzialność za przyszłość planety i potrzebę troski o środowisko naturalne.
Właśnie rozpoczęli edukację ekologiczną w Akademii H2O – autorskim projekcie edukacyjnym przygotowanym przez wrocławskie wodociągi. Od 2021 roku uczniowie klas drugich we wrocławskich podstawówkach realizują zajęcia Akademii. Program cieszy się popularnością i wkracza do kolejnych miejscowości. W ubiegłym roku do projektu dołączyły gminy: Czernica, Długołęka i Kąty Wrocławskie.
Ambasadorowie Pani Natury
Gminę Kobierzyce zamieszkuje ponad 20 tys. osób w 33 miejscowościach i ich liczba stale rośnie, ponieważ Kobierzyce cieszą się opinią miejsca przyjaznego do życia i dobrze rozwijającego się. I to właśnie dzieci z tej gminy od teraz będą ambasadorami troski o środowisko naturalne i zasoby wody.
Galeria zdjęć
Akademia H2O to odpowiedź MPWiK Wrocław na aktualnie wyznaczone przez państwową politykę oświatową kierunki, odnoszące się do wzmocnienia edukacji ekologicznej w szkołach oraz nastawione na rozwijanie w dzieciach postaw odpowiedzialności za środowisko. Dlatego tym bardziej przełomowe wydaje się być działanie, do którego przystąpiły wrocławskie wodociągi we współpracy z Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego.
Całość jest ściśle powiązana z podstawą programową nauk przyrodniczych dla klas 1-3.
We Wrocławiu nauką w Akademii H2O objętych jest już ponad 13 500 uczniów. Każdy otrzymuje indeks studenta oraz zeszyt ćwiczeń z kartami pracy. W ten sposób ma możliwość samodzielnie zgłębiać tajniki przyrody i wszystkiego, co związane z wodą i ekologią.
Szacunek wobec środowiska
Akademia rozpoczyna się w klasach drugich, ponieważ ich uczniowie czują się w szkole już dużo pewniej niż pierwszoklasiści. Projekt jest przygotowany tak, by szacunku do wody i środowiska uczyć równolegle z nauką czytania, pisania czy liczenia. Wówczas za kilka lat tak samo, jak naturalne będzie dla młodych m.in. czytanie, tak samo oczywiste będzie np. picie kranówki czy minimalizowanie korzystania z plastiku.

Niezwykle cenne jest to, że w programie znalazły się liczne formy angażowania uczniów – karty pracy, filmy i plansze edukacyjne, animacje, doświadczenia, a wszystko to z wodą w roli głównej.
Dziś we Wrocławiu trwa już druga edycja Akademii H2O, a pytania o udostępnienie licencji kolejnym gminom nadal napływają.
Przystąp do Akademii H2O
Uroczysta inauguracja projektu miała miejsce 12 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich. Na ten dzień uczniowie przygotowali specjalną scenografię i występy.
Drugoklasiści z entuzjazmem wyczekiwali rozpoczęcie nauki w Akademii.
Umowę licencyjną podpisali Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce, Anna Oleśniewicz, dyrektor finansowy/ prokurent KPWiK Sp. z o.o. oraz Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.
Niezwykle widoczne było to, że zarówno władzom gminy Kobierzyce, jak i tamtejszemu przedsiębiorstwu wodociągów i kanalizacji zależy na jasnych i uczciwych zasadach postępowania wobec środowiska i zasobów wodnych.
MPWiK udziela bezpłatnych licencji na swój autorski projekt. Wówczas może być realizowany we wszystkich szkołach podstawowych należących do gminy, która podpisała porozumienie o współpracy. Dodatkowo wrocławskie wodociągi pomagają w dostosowaniu treści zajęć do realiów panujących w danej miejscowości, takich jak np. różne sposoby ujmowania i uzdatniania wody czy oczyszczania ścieków.
Szczegółowe informacje o projekcie Akademia H2O.
Źródło: materiały organizatorów