Na Politechnice Wrocławskiej kształci się 320 studentów i doktorantów pochodzących z Ukrainy. Większość z nich jest teraz w Polsce. Władze uczelni oferują im pomoc w formie:
- konsultacji w poradni psychologicznej;
- zwolnienia z opłat czesnego oraz opłat za miejsce w akademiku;
- indywidualnej formy zajęć i zaliczeń. – Dotyczy to przede wszystkim osób, które zostały w Ukrainie. Wiadomo, że mają trudne warunki do nauki, bywa że to jest w ogóle niemożliwe. Chcemy zrobić wszystko, by mogli się dalej uczyć – mówi Agnieszka Niczewska, rzeczniczka prasowa Politechniki Wrocławskiej;
- zapomogi w wysokości 2 tys. zł;
Różne formy wsparcia finansowego przygotowują także Samorząd Studentów PWr oraz Fundacja Manus, działająca przy uczelni. Trwa zbiórka funduszy na ten cel za pośrednictwem serwisu Siepomaga.pl. Przygotowano serwis dla osób, które chcą zaangażować się w pomoc.
Z Ukrainy uciekają przed wojną krewni studentów Politechniki. Część z nich – za zgodą władz Politechniki, zatrzymała się w akademikach uczelni.
Z myślą o takich osobach od poniedziałku, 7 marca, w Studium Języków Polskich ruszają dodatkowe zajęcia z języka polskiego.
UWr: Punkt informacyjny dla studentów z Ukrainy
Na Uniwersytecie Wrocławskim powołano Uniwersytecki Komitet „Solidarni z Ukrainą”, którego celem jest koordynowanie działań na rzecz Ukraińców z indeksami uczelni – to około 400 osób, jak i osób za wschodnią granicą.
Działa na rzecz Ukraińców także są wielowymiarowe.
Punkt Informacyjny Welcome Point dla studentów z Ukrainy, ul. Kuźnicza 49 (wejście wprost z ulicy). Można tu uzyskać informacje na temat:
- jak uzyskać pomoc socjalną. Osoby z Ukrainy z indeksami UWr mogą się starać o specjalne zapomogi finansowe oraz o zwolnienie z opłat za akademik;
- gdzie znaleźć mieszkanie;
- jak uzyskać Indywidualny Tok Studiów lub urlop dziekański;
- pomocy psychologicznej;
- zbiórek rzeczowych oraz akcji charytatywnych na rzecz Ukraińców organizowanych pod szyldem Uniwersytetu Wrocławskiego
Uczelnia przygotowała ulotki informacyjne z zestawem podstawowych danych (telefony, adresy, serwisy internetowe) uniwersyteckich agend, w których można załatwić najpilniejsze sprawy związane ze studiami.

Uruchomiono uczelniany serwis z kompletem stale aktualizowanych informacji na temat form pomocy UWr studentom oraz uchodźcom wojennym.
Prof. Jarosław Syrnek, szef komitetu: - Ukraińcy już szukają specjalności, na których mogliby studiować. Bierzemy pod uwagę kontynuację przez nich studiów rozpoczętych na Ukrainie, lecz każda sytuacja będzie rozstrzygana indywidualnie.
Fot. UWr/ Alina Metelytsia