Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Jak chronić dziecko przed upałem?
Dzieci są szczególnie wrażliwe na działanie środowiskowych czynników zewnętrznych, takich jak nadmierna temperatura, wysoka wilgotność oraz wiatr.
– Obecnie w okresie lata, kiedy temperatury przekraczają 30°C w dzień, a w nocy nie spadają poniżej 20°C działanie temperatury na organizm dziecka jest szczególnie uciążliwe i może być niebezpieczne dla jego zdrowia i życia – dodaje doktor.
Jak sobie w takich sytuacjach radzić?
– W trakcie ekspozycji dziecka na słońce niezbędne jest zastosowanie filtrów pochłaniających promieniowanie UV o wysokim indeksie oraz osłonięcie głowy odpowiednim nakryciem. Bardzo ważna jest też odpowiednia lekka, przewiewna odzież z naturalnych materiałów – tłumaczy doktor.
Zarówno u dzieci, jak i dorosłych bardzo ważne jest regularne spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej wody lub roztworów izotonicznych u nastolatków. To nie wszystko, warto też pamiętać w tym czasie o odpowiedniej diecie.
Nawet na chwilę nie zostawiaj dziecka ani zwierzęcia w zamkniętym aucie
Pomieszczenia w których przebywają dzieci należy wietrzyć w okresach, kiedy temperatura zewnętrzna spada, a izolować w okresie największego nasłonecznienia. Urządzenia klimatyzacyjne przenośne lub stacjonarne mogą stanowić rozwiązanie problemu w okresie upałów.
Szczególnie niebezpieczne jest pozostawianie dzieci oraz zwierząt w zamkniętych pojazdach mechanicznych na otwartym terenie.
Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udarów
Upały nie są obojętne dla naszego organizmu. Badania naukowców udowodniły, że skrajnie wysokie temperatury zwiększają ryzyko udarów i są niebezpieczne dla wielu osób.
Szybsza akcja serca wywołana wysoką temperaturą może okazać się groźna, a nawet zabójcza. Ważne jest, aby nie bagatelizować objawów, takich jak bóle i zawroty głowy czy nagłe osłabienie.
– W takich sytuacjach należy jak najszybciej, jeżeli mamy taką możliwość, udać się do lekarza rodzinnego. Jeśli znajdujemy się w obcym miejscu, na ulicy to należy wezwać pogotowie – tłumaczy doktor.
Upały są też groźne dla osób starszych
Wysokie temperatury mogą zaburzać pracę układu odpornościowego. Najbardziej narażone jest zdrowie osób starszych, które często są obciążone wieloma innymi chorobami. Niestety, jak mówią lekarze, seniorzy popełniają często dwa podstawowe błędy:
- po pierwsze – wychodzą z domu w porach najwyższych temperatur, najczęściej są to działkowcy,
- po drugie – osoby starsze nie odczuwają pragnienia i mało piją wody, a podczas upałów należy wypić 3 litry wody dziennie i jest to absolutne minimum.
I najważniejsze – trzeba unikać słońca. Najbardziej niebezpieczna jest ekspozycja między godziną 11:00 a 16:00. Dlaczego?
Kilka lekarskich rad dla nas wszystkich
Lekarze przypominają kilka zasad, do których każdy z nas powinien się stosować. Podczas upałów:
- nie powinniśmy pić gazowanych i bardzo zimnych napojów – łatwo o stany zapalne górnych dróg oddechowych, poza tym jest to obciążenie dla rozgrzanego organizmu – wcale mu nie pomagamy w schłodzeniu;
- warto dostarczać z wodą elektrolity do utrzymania równowagi fizjologicznej;
- do ugaszenia pragnienia najlepsza jest woda, do której można dodać szczyptę soli – to uzupełni sód, który wypociliśmy w ciągu upalnego dnia;
- jeśli przebywamy lub odpoczywamy – mimo upału – na powietrzu warto korzystać z zacienionych miejsc.