wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Wrocławska szkoła branżowa i uniwersytet łączą siły
Kliknij, aby powiększyć
Wiesław Filipiak - dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 5, Ewa Szczęch - dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych, Sławomir Krzychała - rektor Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW fot. Oleksandr Poliakovsky
Wiesław Filipiak - dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 5, Ewa Szczęch - dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych, Sławomir Krzychała - rektor Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW

W czwartek (3 kwietnia) w Ratuszu zostało uroczyście podpisanie Memorandum of Understanding, czyli Memorandum Porozumienia, pomiędzy Gminą Wrocław a Zespołem Szkół Zawodowych nr 5 i Uniwersytetem Dolnośląskim DSW we Wrocławiu. Na czym ono polega?

Reklama

Podpisanie dokumentu oznacza deklarację promowania innowacji w miejscu pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach w całej Europie poprzez dzielenie się wiedzą i rozpowszechnianie najlepszych praktyk.

Wymiana doświadczeń kluczem do sukcesu

Wrocławska szkoła kształcąca m.in. młodocianych pracowników i uniwersytet połączą siły, aby jeszcze skuteczniej działać na rzecz małych i średnich przedsiębiorstwach.

Dzisiaj mamy bardzo ważne wydarzenie. Uzyskaliśmy poparcie rektora Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu w zakresie realizacji projektu, który od roku wspólnie z Zespołem Szkół Zawodowych nr 5 wdrażamy. Jest to międzynarodowy projekt realizowany z 19 partnerami z Europy.
Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych

– Jego zadaniem jest propagować dobre rozwiązania, które będą wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa w zakresie szkoleniowym dla kadry, w zakresie programów nauczania realizowanych w szkołach zawodowych. Wszystko po to, żeby przygotować dobrych pracowników dla małych i średnich przedsiębiorstw, bo chcemy też w tym projekcie promować kształcenie zawodowe dualne we współpracy z pracodawcami – tłumaczy dyrektor.

Współpraca różnych środowisk edukacyjnych stała się konieczna zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej w świetle takich wyzwań jak:

  • rosnący niedobór wykwalifikowanych pracowników i młodych przedsiębiorców,
  • zbyt niskie zainteresowanie kształceniem i szkoleniem zawodowym,
  • niedobór wykwalifikowanej siły roboczej, kwalifikacje niedostosowane do potrzeb MŚP,
  • potrzeba większej współpracy między uczelniami na rzecz programów nauczania zorientowanych na MŚP,
  • potrzeba rozwijania współpracy międzynarodowej MŚP i organizatorów kształcenia i szkolenia zawodowego.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Podpisanie Memorandum Porozumienia - 03.04.2025 r. fot. Oleksandr Poliakovsky
Podpisanie Memorandum Porozumienia - 03.04.2025 r.

Podpisanie memorandum jest jednym z etapów realizacji projektu „Regional and International Education Partnerships for Workplace Innovation in SMEs (WIN4SMEs), który Gmina Wrocław wraz z Zespołem Szkół Zawodowych nr 5 realizuje od marca 2024 r. we współpracy z Politechniką Wrocławską, Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą oraz 19 partnerami z Niemiec, Danii, Litwy, Finlandii, Holandii, Węgier i Ukrainy.

Dla nas bardzo ważne jest, aby student już pod początku myślał o swoim rozwoju zawodowym w sposób bardzo praktyczny, czyli nie tylko perspektywa naukowa, ale również zawodowa. Rozmawiamy z młodymi ludźmi i wiemy, jak trudny dla nich jest wybór zawodu. Jakich kompetencji powinni nabrać, tych potwierdzonych świadectwem ukończenia szkoły, ale również przez różnego typu doświadczenia, praktyki, staże. 
Sławomir Krzychała, rektor Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW

– Jesteśmy przekonani, że kształcenie dualne, czyli łączenie doświadczeń zawodowych, kontakt pomiędzy przedsiębiorstwami, pracodawcami a studentami i wykładowcami jest kluczowy, żeby być po pierwsze na czasie, a po drugie oferować kompetencje, które student będzie mógł od razu wykorzystać, żeby rozpocząć pracę i się na niej utrzymać, mieć z niej satysfakcję – mówi rektor.

Takim problemem, nad którym będziemy razem współpracować i który jest bardzo istotny jest problem drop-outu, czyli zjawisko przedwczesnego kończenia studiów, bez uzyskania dyplomu. Młody człowiek ma entuzjazm, chce zacząć kształcenie zawodowe na jakimkolwiek poziomie, ale praktyka, codzienne wymagania i pierwsze napotkane trudności sprawiają, że szybko się zniechęca.
Sławomir Krzychała

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl