wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław pamięta o powstańcach warszawskich. Koncert w Rynku
Kliknij, aby powiększyć
Uroczystość w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. Na zdjęciu wiązanki kwiatów złożone pod pomnikiem Witolda Pileckiego oraz dwóch żołnierzy pełniących wartę. www.wroclaw.pl / Oleksandr Poliakovsky
Uroczystość w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. Na zdjęciu wiązanki kwiatów złożone pod pomnikiem Witolda Pileckiego oraz dwóch żołnierzy pełniących wartę.

Widowisko muzyczne oraz uroczystości przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. W czwartek, 1 sierpnia, we Wrocławiu zaplanowano wydarzenia związane z 80. rocznicą Powstania Warszawskiego.

Reklama

Oficjalne obchody rocznicy rozpoczną się o godz. 17 na Promenadzie Staromiejskiej przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. Uczestnicy uroczystości: wrocławianie, przedstawiciele władz i organizacji społecznych, wspólnie oddadzą hołd powstańcom.

- Obchody upamiętnienia rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego we Wrocławiu, jak w wielu polskich miastach stały się tradycją. Jesteśmy dumni z historii, doceniamy heroizm i walkę o wolną, demokratyczną Polskę. Wrocław to miasto do którego po wojnie trafiło około 300 Powstańców. Zachęcam wszystkich, żeby o godzinie 17.00 zatrzymać się na minutę i oddać hołd wszystkim Powstańcom Warszawskim – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

W programie jest wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, przemówienia i złożenie kwiatów przed pomnikiem.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Fragment wystawy w CH Zajezdnia dotyczący Powstania Warszawskiego Centrum Historii Zajezdnia, materiały prasowe
Fragment wystawy w CH Zajezdnia dotyczący Powstania Warszawskiego

Stamtąd nastąpi przejście na wrocławski rynek, gdzie o godz. 19 zaprezentowane będzie widowisko artystyczne inscenizujące wydarzenia z Warszawy z 1 sierpnia 1944 roku.

Nadeszła godzina W

Koncert to hołd złożony powstańcom, których wielu osiedliło się po wojnie we Wrocławiu. To także pokazanie związków Wrocławia z Powstaniem Warszawskim.

Widowisko zatytułowane „Godzina W Obrazach” - z udziałem aktorów, wokalistów, tancerzy i akrobatów - ma formę dramatu muzycznego, którego treść stanowią związane z Powstaniem Warszawskim powojenne utwory muzyczne oraz literatura. Zabrzmią m.in. „Dziś idę walczyć mamo!”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Mała dziewczynka z AK”, „Warszawo ma” czy „Gdy w noc wrześniową”.

Widowisko przygotowali artyści z Młodzieżowej Akademii Musicalowej, Grupy Everest, a akompaniować im będzie orkiestra Silesian Art Collective. Pomysłodawcami projektu są Magdalena Zawartko oraz Kamil Przyboś.

Wstęp na przedstawienie jest wolny.

63 dni heroicznej walki

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Fragment wystawy w CH Zajezdnia dotyczący Powstania Warszawskiego Centrum Historii Zajezdnia, materiały prasowe
Fragment wystawy w CH Zajezdnia dotyczący Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wybuchło w Warszawie powstanie, którego celem było wyzwolenie stolicy z rąk niemieckich jeszcze przed wejściem w Armii Czerwonej do miasta. Walki po 63 dniach się zakończyły przegraną.

Szacuje się, że kilka tysięcy mieszkańców stolicy zostało po upadku Powstania Warszawskiego wywiezionych przez Niemców do zlokalizowanych w ówczesnym Breslau i okolicach filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen czy obozów pracy. Około trzysta osób osiedliło się po II wojnie światowej w stolicy Dolnego Śląska, włączając się w odbudowę oraz życie kulturalne i społeczne naszego miasta.

Związki te można prześledzić na wystawie, która znajduje się w Centrum Historii Zajezdnia. Moduł poświęcony wojennym losom późniejszych wrocławian zbudowany jest w formie warszawskiego kanału. W takich miejscach warszawiacy szukali w sierpniu i wrześniu 1944 roku schronienia przed niemieckimi pociskami i bombami. Dla wielu to była jedyna droga ucieczki.

Z powstańczej Warszawy do wojennego Wrocławia

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza natomiast do Przejścia Dialogu na prelekcję „Z powstańczej Warszawy do wojennego Wrocławia. Warszawiacy w obozach pracy przymusowej w Breslau i okolicy”, którą wygłosi Kamilla Jasińska z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Będzie to przypomnienie o cywilnych mieszkańcach Warszawy, którzy już w czasie powstania, a przede wszystkim po jego upadku, trafiali do Breslau. Dla niektórych miasto było krótkim przystankiem na drodze w głąb III Rzeszy, ale wiele osób zostało przydzielonych do pracy na miejscu. Osadzono ich w kilkudziesięciu niemieckich obozach pracy, w tym kilku, które utworzono specjalnie dla nich.

Prelekcja będzie bogato ilustrowana archiwaliami, w tym rysunkami i fotografiami ze zbiorów m.in. Towarzystwa Miłośników Wrocławia – Klubu Ludzi ze Znakiem P.

Wykład jest bezpłatny i odbędzie się 6 sierpnia (wtorek) o godz. 13.00-15.00 w Przejściu Dialogu.

Alarm potrwa minutę! 

Warto pamiętać, że 1 sierpnia dźwięk syren, który usłyszymy w mieście o godz. 17.00 będzie upamiętnieniem wybuchu Powstania Warszawskiego. Alarm potrwa przez jedną minutę.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl