Na ekranach w autobusach i tramwajach, na wyświetlaczach na ulicach, na plakatach w szkołach, w mediach społecznościowych – tu będą pojawiały się informacje o darmowych szczepieniach przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV.
— Chcemy, aby wrocławianki i wrocławianie świadomie dokonywali wyborów, gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne dla siebie i swoich dzieci — powiedziała Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, 14 października w Przejściu Dialogu.
Wrocław promuje szczepienia
Władze Wrocławia rozpoczęły dziś kampanię społeczną, która ma zachęcić do darmowych szczepień, z których do tej pory skorzystało już prawie 27 tysięcy nastolatków. W naszym mieście program jest realizowany od 13 lat. Warto podkreślić, że niezwykle skutecznie. Stan zaszczepienia to 73 procent. Nigdy przedtem nie było tak dobrze. W roku szkolnym 2022/2023 zaszczepiło się 4034 trzynastolatków, w tym 2019 chłopców.
Pracownicy ratusza podają, że w spotkaniach edukacyjnych udział wzięło blisko 37 tysięcy uczniów i ponad 30 tysięcy rodziców. Dodają, że w stolicy Dolnego Śląska stan zaszczepienia osób nastoletnich jest na podobnym poziomie jak w Finlandii, Norwegii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.
W całej Polsce 1 czerwca ruszył powszechny, darmowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12-13 lat. — Ministerstwo Zdrowia finansuje zakup szczepionek i organizację szczepień, ale nie prowadzi edukacji dotyczącej brodawczaka — podkreśla Agata Dzikowska z urzędu miejskiego — dlatego miasto rozpoczyna własną kampanię społeczną, zachęcającą do szczepień. Nie chcemy zmarnować potencjału rekordowej wyszczepialności.
Szczepienia chronią przed nowotworami
Wirus HPV jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy u kobiet, ale także nowotwory górnych dróg oddechowych u mężczyzn.

Po upływie 6 miesięcy od pierwszej dawki należy ponownie zgłosić się do poradni po drugą dawkę szczepienia. Takie postępowanie gwarantuje optymalną ochronę przed wirusem, a tym samym przed rakiem szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi będącymi następstwem zakażenia.
— Chętnie skorzystałam z tego szczepienia, żeby zabezpieczyć moje dziecko. Dwa lata temu mój trzynastoletni syn przyjął obie dawki szczepienia, jeszcze miejskiego programu szczepień. Jestem wdzięczna, że miałam taką możliwość — przyznała Kinga Tyczyńska. — Mam drugiego półtorarocznego synka i jego również zaszczepię, gdy będzie miał 13 lat — dodała.
Wrocławski program szczepień przeciw HPV od roku 2020 w liczbach:
- 32 160 rodziców objętych edukacją,
- 37 581 uczniów objętych edukacją,
- 26 704 dziewcząt i chłopców zaszczepionych,
- 72,52 procent – średnia wyszczepialność we wszystkich edycjach,
- 9 252 851 zł – łączny koszt wszystkich edycji programu.