Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wiedza o rzeczywistej liczbie mieszkańców jest potrzebna nie tylko do planowania transportu - zarówno komunikacji zbiorowej, jak i indywidualnej - ale ma również wpływ na funkcjonowanie edukacji i innych dziedzin życia, które zapewnia miasto. O sąsiadach Wrocławia mówi się bowiem jako o użytkownikach miasta.
Prawie 300 tys. sąsiadów
W Czernicy, Długołęce, Kątach Wrocławskich, Kobierzycach, Miękini, Obornikach Śląskich, Siechnicach i Wiszni Małej zameldowanych jest 186 tys. osób. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego przez ekspertów z Uniwersytetu Wrocławskiego wynika, że mieszkańców jest tam aż o 58 proc. więcej – blisko 294 tys.

Wspólna komunikacja autobusowa organizowana przez samorządowców Wrocławia i gmin ościennych jest rozszerzana i coraz bardziej spójna (przybywa gmin w systemie Urbancard). Jednak kluczowy jest rozwój kolei. Największą przeszkodą jest ograniczona przepustowość węzła kolejowego, którego nie rozbudują samorządy – mogą to zrobić tylko PKP.
- Pociągi są w stanie w krótkim czasie przewieźć dużą liczbę pasażerów do centrum Wrocławia i są niezależne od korków – dodaje Monika Kozłowska-Święconek.
Aglomeracja wrocławska liczy 1,2 mln mieszkańców
Naukowcy badając faktyczną liczbę mieszkańców sąsiednich gmin wzięli pod uwagę rozmaite dane:
- liczbę osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy,
- liczbę rezydentów z Narodowego Spisu Powszechnego,
- liczbę adresów z zameldowaniami,
- liczbę budynków i lokali mieszkalnych oraz niemieszkalnych, w tym zamieszkałych i niezamieszkałych,
- lokalizację i powierzchnię budynków mieszkalnych,
- liczbę i lokalizację mieszkaniowych inwestycji deweloperskich.
Według analogicznych badań faktyczna liczba mieszkańców Wrocławia wynosi 893 tys. Wraz z sąsiednimi gminami, daje to niemal 1,2 mln osób.