O tym, że radni miejscy uchwalili 11 nowych Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, dzięki czemu Wrocław ochroni 150 ha zieleni: parkowej i nadrzecznej, a także w postaci lasów i ogródków działkowych. A wrocławscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego skrupulatnie odtworzyli staropolski lek i doszli do wniosku, że pomagał jak... każde placebo.
Wrocław ochroni 150 ha terenów zielonych
Wrocław wycofuje się z możliwości zabudowy mieszkaniowej na terenach zajmowanych przez zieleń parkową, nadrzeczną, lasy, ogródki działkowe. Nie będzie zabudowywania działek w sąsiedztwie rejonów cennych przyrodniczo. Rada Miasta podjęła 11 uchwał o przystąpieniach do sporządzenia nowych, „zielonych” miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Czytaj na s. 3

48 osiedli? OK, ale powinniśmy dostosować granice
Lubimy swoje osiedla, i choć komfort życia na większości z nich oceniamy nie najgorzej, to chcemy dalszych zmian. Czego dowiadujemy się z badań Departamentu Spraw Społecznych UMW?
Czytaj na s. 5

Sprawdź, gdzie trwa pozimowe usuwanie dziur
Łatanie ubytków, które powstały po zimie na wrocławskich ulicach, ruszyło pod koniec stycznia i trwa w najlepsze. Wystawiono już 195 zleceń na remonty uszkodzeń dróg o powierzchni ponad 7100 mkw. Koszt tych prac to ponad 2,5 mln zł. Sprawdźcie ulice, które są lub w najbliższym czasie będą naprawiane.
Czytaj na s. 7

Miał być antidotum, a mógł działać jak... placebo
Za ten lek ludzie gotowi byli płacić majątek. Miał być antidotum na zatrucia i chronić przed zarazą. Naukowcom z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu udało się zrekonstruować słynny teriak – medykament znany od starożytności i stosowany w całej Europie. Z ich ustaleń wynika jednak, że najprawdopodobniej było to placebo.
Czytaj na s. 9

Trzonolinowiec - dom w powietrzu
Przechodząc ul. Kościuszki, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że jeden z budynków jest wyjątkowy. Nie żeby spektakularnie. – Wygląda nieco jak blaszak – mówi jeden z mieszkańców. Jak coś, co miało być tylko zabawą w budowę dla chłopców z głębokiego PRL-u. Była to jednak śmiała koncepcja na skalę światową. Dziś zabytek, a dla lokatorów 44 mieszkań – dom. Muszą go opuścić na czas remontu. Opowiedzieli, za czym będą najbardziej tęsknić.
Czytaj na s. 10-11

Odpady bywają niebezpieczne i... problematyczne
Rozpuszczalniki, farby, lakiery, żużel, leki i inne substancje, które są toksyczne, żrące czy wybuchowe zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt, a także niszczą środowisko naturalne. Kto powinien płacić za ich usuwanie z miasta? Polskie gminy domagają się zmian prawnych i zapewnienia finansowania tego zadania.
Czytaj na s. 17

Co słychać na wrocławskich osiedlach?
MUCHOBÓR MAŁY: Architekt krajobrazu: z technika będzie inżynier
Porozumienie o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół nr 3 z ul. Szkockiej we Wrocławiu a nowo powstałym na uczelni Wydziałem Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu -podpisane!
LEŚNICA: Uspokojenie ulicy Średzkiej po konsultacjach
Urząd Miejski Wrocławia przywraca pierwotną organizację ruchu na ulicy Średzkiej, zapowiadając kompleksowe rozwiązania w przyszłości. Jak wskazują analizy i głosy mieszkańców, połowiczne uspokojenie ruchu się nie sprawdziło.
Czytaj na s. 13
Ponadto w najnowszym numerze biuletynu
- Nagroda Magnolia za superprace magisterskie
- Straż Miejska potrzebuje 20 rekrutów
- Zajęcia architektoniczne w duchu Maksa Berga
- Tramwaj wygodny przy wsiadaniu
- ROZMOWA NUMERU. Wrocław pamiętał o święcie Litwinów 16.02
- HITSTORIE. Ołbińskie opactwo, które zniknęło z dnia na dzień
- Jagodno. Dobre czasy się zaczęły i będą trwały
- Startuje cykl Startup WRO Meetup 2024
- Wrocławiu, co czytasz? Jakich autorów?
- SPORT. Wystrzelała sobie drogę do Paryża
- WYDARZENIA i KRZYŻÓWKA NRU 169