Mija 40. lat od pierwszego, nieoficjalnego otwarcia Kawiarni Artystycznej „Pod Kalamburem” przy ul. Kuźniczej 29a. Na tę imprezę wejść mogli tylko przyjaciele i znajomo Haliny i Bogusława Litwińców. Formalną inaugurację zaplanowano na marzec 1983 r.

Był spożywczy, jest sztuka
Na parterze kamienicy przy ul. Kuźniczej 29a do lat 80. działał sklep spożywczy. Piętro wyżej swoją scenę miał Teatr Kalambur prowadzony przez Bogusława Litwińca, reżysera (chociaż z wykształcenia fizyka), pomysłodawcę festiwalu Teatru Otwartego, charyzmatycznego inicjatora wielu happeningów, inicjatyw artystycznych, wydawnictw.
Galeria zdjęć
Kawiarnia Artystyczna stała się naturalną przystanią dla miłośników sztuk, reżyserów, aktorów, muzyków, pisarzy, malarzy.
Historia Kalambura: opowieść o ludziach
To bywalcy Kawiarni „Pod Kalamburem” są bohaterami albumu powstałego z okazji 40. rocznicy powstania lokalu.
Zmarł Bogusław Litwiniec, założyciel Teatru Kalambur we Wrocławiu i Kawiarni Pod Kalamburem
Halina i Bogusław Litwińcowie nie tylko stworzyli „Pod Kalamburem”, ale i nadali mu wyjątkowy charakter. Niestety, wydanie albumu zbiegło się z odejściem Bogusława Litwińca, który zmarł 25 grudnia.
Galeria zdjęć
Historia Kawiarni dzieli się na dwa około dwudziestoletnie okresy i podobnie pomyślana została książką. Przewodniczką po pierwszej części jest Halina Litwiniec, której wspomnienia spisały i uporządkowały Mira Ciechowska-Nikodemska i Berenika Nikodemska.
Jego drugą częścią zawiaduje Michał Litwiniec. Muzyk, kompozytor, happener, aktor od 20 lat gospodaruje w Kalamburze i – jak opowiada jedna z rozmówczyń, tchnął w miejsce nową energię.
Album i coś więcej
Album o Kalamburze to wyjątkowe wydawnictwo. To nie kronika wydarzeń, ale również ponad cztery zdjęć, kolaży i plakatów. Sporą część zajmują wywiady z twórcami Kawiarni, projektantami, animatorami, aktorami, managerami, bywalcami, fotografami i barmanami. Jest także księga gości. Nad całością czuwał Michał Litwiniec, a za układ artystyczny odpowiadają Karolina Wiśniewska i Jacek „Siwy” Drumowicz.

Wydawcy: Fundacja Kalambur, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza. Album ukazał się przy wsparciu środków Gminy Wrocław.