Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej w Rynku 58 świętowanie rozpocznie się o godz. 18, a zakończy o północy. Hasło przewodnie akcji brzmi: Absurd nie czytać kultury! Bo czytamy na co dzień: symbole, dźwięki i emocje – to nam daje literatura i sztuka a szerzej – kultura. Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj.
Co w programie?
Organizatorzy zapraszają na warsztaty artystyczno-literackie, na których będzie można zrobić tunnel book. Poprowadzi je Joanna Grzelczyk
Kolejnym punktem będzie audiowizualny live act PÓŹNO KOLEKTYW, który odbędzie się pod Plafonem. To trzy osoby, które budują scenografię, aranżują nieoczywistą przestrzeń, projektują animacje i w końcu: zarażają ambientalnym klimatem.
W siedzibie DBP na klatce schodowej będzie można podziwiać wystawę Joanny Smogorzewskiej. To prezentacja prac graficznych i animacji młodej warszawskiej artystki pn. BOOK OF CHARACTER. Ma ona charakterystyczną poetycką kreskę i mimo że porusza się w obszarze sztuk wizualnych - nawiązuje zarówno do znaku, formy książki, jak i do literatury. Kuratorką jest Małgorzata Grączewska.
W sali 35 na 3. piętrze wystąpi natomiast Teatr Niewizualny. Spektakl WOJNA I NERWY (reż. A. Ficowski) będzie niepowtarzalną okazją do poznania nieznanej części dorobku wrocławskiego uczonego - Aloisa Alzheimera, który jako pierwszy zajął się naukowo „wojenną chorobą duszy”. Bazą literacką jest pierwszy polski przekład powstałej w 1915 roku we Wrocławiu publikacji pt. „Der Krieg und Die Nerven”. - Pacyfistyczna w swojej wymowie teatralna rekonstrukcja wykładu wydaje się być dzisiaj, w coraz bardziej militarnych czasach, w dobie tak zwanych patriotycznych rekonstrukcji historycznych, wyjątkowo aktualna - piszą organizatorzy.
Przynieś fanty
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.
Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek wydanych po roku 2020.

Gdzie we Wrocławiu?
We Wrocławiu w Nocy Bibliotek udział bierze sześć miejsc:
- Biblioteka Ossolineum (Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu), ul. Szewska 37
- Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 3, ul. Inflancka 13
- Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu - filia nr 58 (Mediateka), pl.Teatralny 5
- Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, Rynek 58
- FAMA Centrum Biblioteczno-Kulturalne Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza, ul. Bolesława Krzywoustego 286
- Biblioteka Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, ul. Strzegomska 55
Więcej o wydarzeniach w tych miejscach przeczytasz na stronie Nocy Bibliotek 2023.