wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Rowerzyści
  4. Powołanie nowej międzynarodowej nagrody rowerowej
Kliknij, aby powiększyć
Daniel Chojnacki na rowerze UMW
Daniel Chojnacki na rowerze

Nagrody Rowerowe im. Daniela Chojnackiego - „Danki” – organizatorzy liczą, że z czasem będzie to najważniejsza polska nagroda rowerowa. Ma nagradzać inspirujące praktyki w rozwoju ruchu rowerowego. Jej oficjalne ogłoszenie nastąpiło 29 października 2024 r. w czasie trwającego 5th Bicycle Summit w Warszawie.

Reklama

Wrocław z dumą ogłasza powstanie nowych Nagród Rowerowych im. Daniela Chojnackiego - „Danków”. Inicjatywa ta ma na celu przede wszystkim wskazywanie dobrych, inspirujących praktyk rowerowych. Inwestycji rowerowych, innowacyjnych rozwiązań, rozwiązań kompleksowych ale też ludzi, którzy zmieniają rowerową rzeczywistość w Polsce i Europie.

Bo taki był Daniel Chojnacki - przez piętnaście lat (2007-2022) był pierwszym w historii oficerem rowerowym Wrocławia. Wcześniej, w podobnym charakterze, pracował w irlandzkim Cork. Z pasją promował rower jako codzienny środek transportu, przyczyniając się do przekształcenia Wrocławia w jedno z najbardziej przyjaznych dla rowerzystów miast w Polsce.
prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Pierwsze statuetki „Danków” zostaną przyznane już w 2025 roku.

Cele i idea "Danków"

Nagroda została ustanowiona, by docenić osoby, organizacje oraz instytucje, które aktywnie przyczyniają się do rozwoju infrastruktury i popularyzacji rowerów jako zrównoważonego środka transportu w miastach. „Danki” będą przyznawane w kilku kategoriach, które obejmą zarówno miejskie, jak i regionalne projekty infrastrukturalne. Statuetka, która symbolizować będzie tę nagrodę zostanie wyłoniona w konkursie artystycznym, który zostanie ogłoszony już wkrótce. Organizatorem konkursu będzie Gmina Wrocław.

Nagroda skierowana będzie do tych, którzy wprowadzają realne zmiany w swoich miastach, poprawiając jakość i bezpieczeństwo ruchu rowerowego.

– Dla organizatorów, czyli aktywistów rowerowych, ale też miasta Wrocław kluczowe jest nagradzanie inicjatyw służących codziennej mobilności rowerowej, co było jednym z najważniejszych priorytetów Daniela Chojnackiego w trakcie jego kariery. Ważnym aspektem nagrody jest również międzynarodowy wymiar – planujemy aby kategorie „Danków” objęły zarówno działania lokalne, jak i międzynarodowe – mówi Olivier Schneider, Francuz, rowerzysta, który przez wiele lat mieszkał we Wrocławiu i był przyjacielem Chojnackiego.

Organizacja i Kapituła Nagrody

Choć Wrocław jako miasto-organizator będzie wyłączony z rywalizacji o nagrody, lokalne organizacje pozarządowe będą mogły ubiegać się o wyróżnienia. Kapituła nagrody, złożona z ekspertów z branży rowerowej oraz przedstawicieli miasta, wybierze laureatów w każdej z kategorii. Laureaci zostaną uhonorowani na uroczystej gali, a ich osiągnięcia będą promowane podczas specjalnych warsztatów i spotkań, towarzyszącym wręczeniu nagrody.

Daniel Chojnacki – człowiek, który inspirował

Daniel Chojnacki był nie tylko urzędnikiem, ale także pasjonatem i działaczem społecznym, który przez lata pracy jako oficer rowerowy promował rower jako zdrową, tanią i ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych środków transportu.

– Jego osiągnięcia, które uczyniły Wrocław jednym z ważniejszych miast na mapie mobilności rowerowej, stanowią fundament idei „Danków”. To, o co chodzi w nagrodzie, to nie tylko wyróżnienie najciekawszych czy niestandardowych rowerowych pomysłów czy inwestycji, ale przede wszystkim dzielenie się doświadczeniem. By przy okazji wręczania nagrody była szansa na warsztaty z nagrodzonymi – tak, aby całe środowisko mogło przy okazji nagrody uczyć się a w konsekwencji wdrażać dobre praktyki. Laureaci będą mogli zaprezentować swoje wyróżnione projekty, dzieląc się doświadczeniem i wiedzą, tworząc tym samym platformę do wymiany dobrych praktyk – opisuje Monika Kozłowska-Święconek, dyr. Biura Zrównoważonej Mobilności we Wrocławiu.

Po zakończeniu swojej kariery w urzędzie Daniel kontynuował swoją działalność jako ratownik górski, realizując swoją drugą wielką pasję – góry. Tragicznie zmarł w lawinie w Alpach w listopadzie 2023 roku.

Nagroda ma stać się symbolem pracy na rzecz lepszej przyszłości, w której rower odgrywa kluczową rolę w zrównoważonym rozwoju miast.

Szczegóły dotyczące nagrody "Danki" znajdziecie tutaj.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl