Pomysł zorganizowania kursu zrodził się po pikniku w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jedna z uczestniczek przyznała, że na rowerze jeździć nie umie, a bardzo by chciała właśnie w ten sposób przemieszczać się po Wrocławiu.
Rowerem szybciej, ale trochę strach
– Rowerami z dzieckiem do przedszkola jedziemy osiem minut. Komunikacją miejską 20. Jednak mam wiele obaw, aby na co dzień korzystać z roweru. Jeździmy głównie rekreacyjnie, ale może to się zmieni. Właśnie po tu przyszłam – mówi pani Aneta, uczestniczka kursu teoretycznego. – Przeprowadziłam się do Wrocławia z małego miasta, po którym jeździło się ulicami. A tu ścieżki rowerowe dwukierunkowe, jednokierunkowe, skrzyżowania tras dla rowerzystów z drogami dla samochodów, do tego duży ruch i tramwaje. Będę się czuła pewniej, jeśli poznam wszystkie przepisy.
Panią Anetę spotkaliśmy na kursie teoretycznym adresowanym dla osób nieposiadających prawa jazdy. Szkolenia zorganizowane były w Strefie Partycypacji Odlot przy ul. Piłsudskiego. Na łaknących wiedzy czekała tam Joanna Klima, prezeska stowarzyszenia Serce Szczepina, promotorka aktywnej mobilności we Wrocławiu oraz Cezary Grochowski, prezes Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, propagator i edukator rowerowy.
Była teoria, będzie praktyka
– Ci z uczestników, którzy posiadają prawa jazdy, chcieli zgłębić przepisy istotne z perspektywy rowerzystów. Pozostali, bez praw jazdy, z reguły znają ogólne zasady ruchu drogowego, ale chcą zagłębić się w konkretnych zapisach ważnych dla rowerzystów – opowiada Joanna Klima. – Jedni i drudzy mają pełne prawo legalnie poruszać się na rowerach, ale to, że skorzystali z naszego kursu, świadczy o tym, że są bardzo odpowiedzialni. Nie chcą narażać siebie, swoich dzieci czy innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.
– Na kursie chcę rozwiać swoje wątpliwości. Na przykład wiem, że z 6-letnim dzieckiem mogę jechać po chodniku, ale gdy jedziemy we trójkę, z mężem, to całą trójka mamy prawo jechać? – zastanawia się pani Aneta.
Kurs rowerowy dla dorosłych został zorganizowany z inicjatywy Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia. Dwie tury części teoretycznej zakończyły się we wrześniu, a w październiku będzie jeszcze część praktyczna dla tych, którzy dotąd nie mieli okazji nauczyć się jeździć na rowerze, albo od tak dawna nie wsiadali na niego, że wolą sobie przypomnieć, jak się poruszać.