Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Biuro projektowe, które zostanie wyłonione w przetargu, będzie musiało opracować dokumentację wraz z wszelkimi wymaganymi uzgodnieniami, opiniami i decyzjami.
Pl. Powstańców Śląskich będzie jak nowy, ale nie nowoczesny
Założenie jest takie, aby zachowując historyczne walory tego miejsca, poprawić komfort jazdy kierowcom, rowerzystom, a pieszym i okolicznym mieszkańcom stworzyć przyjazne warunki nie tylko do przemieszczania się, ale również do chwili relaksu.
Proste odcinki ulicy Powstańców Śląskich po remoncie będą miały nawierzchnię asfaltową. Po konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, z racji otaczających rondo zabytkowych kamienic, na rondzie zostanie zachowana historyczna nawierzchnia. Poniemiecką, nierówną kostkę, zastąpią nowe równe granitowe bloki.
Rondo na pl. Powstańców Śląskich - miało być jak w Paryżu
Rondo na placu Powstańców Śląskich powstało jako element przemyślanego układu urbanistycznego pod koniec XIX wieku. Nosiło nazwę Kaiser-Wilhelm-Platz, następnie Reichs-Präsident-Platz, a do 1945 roku Hindenburg Platz.
Tworzy efektowną i spójną całość z ul. Powstańców Śląskich. Jednak z biegiem lat wiele elementów infrastruktury drogowej uległo zużyciu, szczególnie nawierzchnia jezdni na rondzie z odkształconą, wyjeżdżoną przez miliony aut granitową kostką.
Rondo na placu Powstańców Śląskich jest jednym z ośmiu zachowanych w Polsce zabytkowych układów drogowych, wśród nich są m.in. plac Zbawiciela w Warszawie, rondo Solidarności w Łodzi czy plac Grunwaldzki w Szczecinie.
Wszystkie oparte na planie gwiazdy z promienistym układem ulic, niezwykle popularne i modne w XIX wiecznej Europie chcącej naśladować Paryż. Protoplastą takiego układu drogowego był ówczesny plac Gwiazdy, aktualnie rondo Charlesa de Gaulle’a ze słynnym łukiem Triumfalnym.
Zmiany na pl. Powstańców Śląskich - od podziemia aż po drzewa
Dokumentacja obejmie ogromną przestrzeń. Projekty dotyczyć będzie nie tylko remontu jezdni, chodników czy oświetlenia ale również sieci podziemnych. Obowiązkiem projektanta będzie również uzyskanie wszelkich uzgodnień, opinii i decyzji umożliwiających następnie ogłoszenie przetarg u na realizację remontu.
Remont placu Powstańców Śląskich obejmie dwa odrębne pod względem tworzonej dokumentacji obszary: przebudowę i remonty sieci kanalizacji sanitarnej, ogólnospławnej, wodociągowej, które zrealizuje MPWiK a także część drogowo-elektroenergetyczną wraz z rewitalizacją miniparku.
Projekt na 130-lecie placu Powstańców Śląskich
Pod nadzorem ZDiUM-u znajdzie się kompleksowy remont jezdni z odtworzeniem nawierzchni z nowej kostki granitowej, remont chodników, tras rowerowych, peronu tramwajowego we wnętrzu ronda, doświetlenie przejść dla pieszych na wszystkich wlotach, rozbrukowanie alejek na obszarze miniparku i nasadzenia, wzmocnienie drogi dojazdu do małej gastronomii oraz wykonanie przyłączy elektroenergetycznych dla tych pawilonów.
Projektowanie powinno zakończyć się w przyszłym roku. - Będzie to data symboliczna, bo w 2025 roku nasz „plac gwiaździsty” będzie obchodzić swoje 130 urodziny - dodaje Jacek Sutryk.